Historický rej ovládne v září Ostravu

9/8 2017

Masarykovo náměstí, Černá louka a Slezskoostravský hrad se stanou 8. a 9. září stanou dějišti historických scének a dobových představení. Dvoudenní oslava s názvem Historický rej se koná u příležitosti 750 let od první písemné písemky o Ostravě. Pro širokou veřejnost je připraven bohatý program a historická hudba.  Součástí akce bude zajímavá soutěž pro malé i velké návštěvníky.

Historický rej ovládne v září Ostravu

Historický rej zpestří pochody a turnaje rytířů. Ilustrační foto: MMO

Centrem dvoudenních slavností se v pátek 8. a v sobotu 9. září vedle Černé louky a Slezskoostravského hradu stane především Masarykovo náměstí, kde se odehrají i dvě hlavní ceremonie historických oslav.

V pátek odpoledne v 16.30 historické slavnosti zahájí primátora Tomáš Macura a v sobotu od 10 hodin se uskuteční Slavnostní mše svatá. Ta potrvá do 12 hodin a bude ji celebrovat ostravsko-opavský biskup Mons. František Václav Lobkowicz. Biskup během mše posvětí prapory ostravských obvodů, hasičů, skautů a dalších organizací. Po oba dny budou městem procházet průvody rytířů a návštěvníků v kostýmech.

Historická slavnost se bude odehrávat v dobových kostýmech a historických kulisách. Součástí akce bude i soutěž o nejlepší kostým, fantazii tvůrců se přitom meze nekladou. Mohou se odít do kostýmů, které mají doma, nebo si je sami ušít. Ve vyrobeném kostýmu se mohou lidé nechat vyfotit v prezentační zóně města Ostravy, která bude umístěna na Masarykově náměstí. Pořízené snímky budou zaslány jejich aktérům na e-mail. Soutěž kostýmů bude probíhat ve čtyřech kategoriích: žena, muž, dítě do 140 cm a skupina.

Po skončení akce budou v každé kategorii vybrány odbornou porotou tři nejlepší kostýmy, vítěze oceníme věcnými cenami. Dobový kostým není k účasti nezbytný, ale je u návštěvníků vítaný.

Podrobnější informace o akci včetně programu a ukázek kostýmů či návodu na jeho výrobu zájemci naleznou na www.ostrava750.cz.