Fakultní nemocnice Ostrava připravuje trojici důležitých strategických projektů

20/5 2025

Přístavba centrálních operačních sálů, stavba Moravskoslezského onkologického centra a nový parkovací dům. Fakultní nemocnice Ostrava aktuálně připravuje trojici strategických projektů, které v budoucnu významně přispějí k jejímu rozvoji a dalšímu zkvalitnění poskytované zdravotní péče.

Fakultní nemocnice Ostrava připravuje trojici důležitých strategických projektů

Vizualizace podoby budoucího Moravskoslezského onkologického centra při Fakultní nemocnici Ostrava. Zdroj: FNO

Jedním z klíčových projektů je přístavba operačních sálů k budově centrálního příjmu u hlavního vchodu do nemocnice. „Nemocnice díky tomu získá 9 moderních operačních sálů se zázemím, včetně perioperační magnetické rezonance. Vyřeší tím rostoucí poptávku po složitějších operačních výkonech a kapacitní omezení stávajících sálů,“ vysvětlil ředitel FN Ostrava Jiří Havrlant. Ročně lékaři v ostravské fakultní nemocnici provedou 16 000 operací, z nichž je 3 000 akutních. Stavební práce mají začít na jaře příštího roku a vyjdou na 2,257 miliardy korun. V novostavbě vznikne i nový centrální příjem a prostory bude využívat také nemocniční lékárna.

Dalším velice důležitým projektem je stavba Moravskoslezského onkologického centra. Stavba za 2,544 miliardy korun má začít v říjnu 2025. Fakultní nemocnice tím reaguje na zvyšující se počty onkologických pacientů v regionu. Čísla každým rokem stoupají a stávající kapacity superspecializované péče Kliniky onkologické a Kliniky hematoonkologie do budoucna nebudou stačit. Moravskoslezské onkologické centrum tyto problémy pomůže vyřešit. Součástí nového objektu budou specializované ambulance a centra rozdělená podle typu diagnóz, lůžková část, edukační centrum a také prostory pro výzkum.

Vizualizace budoucí podoby exteriéru centrálních operačních sálů ve Fakultní nemocnici Ostrava. Zdroj: FNO

„Fakultní nemocnice Ostrava je špičkovým zařízením, které zaujímá přední místo mezi zdravotnickými zařízeními v České republice. Plánované investiční projekty reagují na rostoucí poptávku po složitějších operačních výkonech i na změny v medicínských trendech. Jsem přesvědčen, že přispějí k dalšímu rozvoji a zlepšení dostupnosti zdravotní péče v Moravskoslezském kraji i v sousedních regionech,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„I investice ve zdravotnictví musí být i ekonomicky obhajitelné a dlouhodobě udržitelné. Takovým projektem je dle mého názoru právě přístavba komplexu operačních sálů v této nemocnici, protože už nyní patří mezi nejvytíženější ze současných fakultních nemocnic v České republice. Výdaje ze státního rozpočtu na tyto tři projekty půjdou v příštích dvou až třech letech z kapitoly ministerstva zdravotnictví a jejich celková výše by měla být přibližně 2,3 mld. Kč. Vedle toho bude mít FN Ostrava možnost vzít si úvěr z prostředků státní pokladny do výše až 1 mld. korun. Jako ministerstvo financí ale důsledně dbáme na to, aby každá taková investice byla podložena racionální návratností a skutečným přínosem pro veřejné zdraví,“ dodal ministr financí Zbyněk Stanjura.

Třetím projektem, jehož výstavba v těchto dnech začala, je parkovací dům. Pětipodlažní objekt má pomoci vyřešit dlouhodobě nedostatečné kapacity parkování, které mají negativní vliv na průjezdnost a také bezpečnost v samotném nemocničním areálu. V nové budově za 287 milionů korun vznikne 600 parkovacích míst pro osobní automobily, motocykly a sanitky. Na jeho výstavbu přispělo i statutární město Ostrava, a to částkou 50 mil. korun. „Chceme finančně podpořit vybudování nezbytného parkovacího domu a přispět v řešení nedostačujících parkovacích míst v areálu nemocnice, která trápí pacienty a jejich rodiny. Do tohoto klíčového zdravotnického zařízení míří také obyvatelé města a jejich zdravotní stav třeba vyžaduje využití individuálního způsobu dopravy a je proto zapotřebí zajistit odpovídající parkovací kapacity v místě,“ uzavírá Jan Dohnal, primátor města.

Takto bude vypadat nový parkovací dům u Fakultní nemocnice Ostrava. Zdroj: FNO