Extremisté se v ulicích Ostravy střetli s policií
Přes šedesát zatčených osob, zranění na straně demonstrantů i policistů, mnohatisícové hmotné škody na obecním i soukromém majetku, to je výsledek střetů policie s pravicovými extremisty, ke kterým došlo v sobotu 24. srpna po ohlášených shromážděních v Ostravě.
Ilustrační foto
Na náměstí Svatopluka Čecha v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz se podle odhadu Policie ČR na 600 lidí zúčastnilo odpoledního setkání proti rasismu a neonacismu nazvaného Mír mezi lidmi. Až 800 jejich odpůrců se zhruba ve stejném čase sešlo na demonstraci nazvané Stop rasovým útokům na Prokešově náměstí i když oficiálně měli povoleno setkání v Komenského sadech.
Pravicoví radikálové se poté vydali z Prokešova náměstí nepovolenou trasou po Sokolské ulici směrem do Přívozu, kde chtěli napadnout shromáždění Romů. Tou dobou ale většina z účastníků akce už na náměstí Svatopluka Čecha nebyla. V průběhu pochodu extremisté ještě v Sokolské ulici házeli lahve a kameny na dům, ve které bydlí Romové. K váženějším střetům mezi demonstranty a policií došlo u sadu Boženy Němcové v Přívoze a na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorské, kde se extremisté pokusili proniknout kordonem pořádkových sil ve směru k náměstí Svatopluka Čecha. Kromě útoků na policisty ničili také obecní a soukromý majetek. Nejagresivnější účastníci pochodu byli policisty zadrženi, jsou podezřelí z výtržnictví, ublížení na zdraví a násilí na úřední osobě.
Tramvajovou, autobusovou a trolejbusovou dopravu v oblasti Ostravy-Přívozu, která byla na žádost Policie ČR zastavena od 16 hodin, se kolem 18.45 hod. podařilo plně obnovit. Večer už byla situace ve městě klidná.
Primátor Petr Kajnar, který přímo na místě sledoval dění ve městě během sobotních demonstrací, vysoce ocenil práci všech, kteří se podíleli na dodržování veřejného pořádku a bezpečnosti v ulicích. Poděkoval zejména příslušníkům Policie ČR, strážníkům Městské policie Ostrava, zdravotníkům, všem složkám integrovaného záchranného systému.
Podle primátora ve městě Ostravě se sociální politiku ve městě daří řešit, i když ne vždy zcela optimálně. „Problém je v tom, že náš sociální systém byl nastaven v polovině devadesátých let a od té doby nedoznal příliš změn. Není možné provádět sociální politiku tak, aby lidé zůstávali dlouhodobě doma a pobírali sociální dávky. Vede to k tomu, že celá další generace vyrůstá v přesvědčení, že lze přežívat doma a není nutné chodit do práce," konstatoval primátor.
„Je třeba nastavit systém tak, aby lidé vykonávali veřejně prospěšné práce a dále se vzdělávali, aby měli pracovní návyky v případě, že se pro ně najde uplatnění na trhu práce,“ zdůraznil Petr Kajnar. „Ostrava má projekt Sociální inkluze, který se komplexně snaží pracovat se sociálně slabými. Z Bruselu máme pozitivní odezvu, ale podpora ze strany české vlády je už druhým rokem nulová."