Evropský den obětí v Ostravě

22/2 2016

Evropským dnem obětí byl v roce 1990 vyhlášen 22. únor. Jeho cílem je zvýšit povědomí o možné pomoci obětem trestných činů. Statutární město Ostrava věnuje problematice obětí velkou pozornost. Od roku 2014 realizuje se svými partnery v návaznosti na nový zákon o obětech trestných činů široké spektrum aktivit cílených na podporu obětí a potenciálních obětí trestných činů.

Evropský den obětí v Ostravě

Strážníci Městské policie Ostrava průběžně realizují informační akce, na kterých sdělují občanům, jaká mají práva, jak se odvíjí trestní řízení a kde se jim dostane pomoci, pokud se stanou obětí nebo svědkem trestného činu, nebo jsou takovým jednáním jinak postiženi. Radí jim také, kam se mohou v takové situaci obrátit pro pomoc, kde jim pomohou sepsat potřebné dokumenty, kdo jim poskytne psychologickou i sociální podporu.

K dispozici mají široké spektrum informačních materiálů, které byly pořízeny v rámci projektu. Jedná se o informační letáky „Kam se obrátit v případě, že se stanu obětí trestného činu", které jsou k dispozici především na služebnách Policie ČR - tedy na místě prvního kontaktu s obětí. Dále jsou to informační materiály pro oběti trestných a činů a pro jejich okolí a „Brožury pro odborné subjekty". Strážníci Městské policie Ostrava mají k dispozici tzv. „Kartu bezprostřední pomoci" s kontakty na pomáhající subjekty a se zásadami pomoci obětem, kterou využívají v terénu jako první informační pomoc a na besedách se seniory. Pro podporu obětí na služebnách Policie ČR bylo zakoupeno občerstvení. Dále byly pořízeny drobné ochranné prvky (pepřové spreje, osobní alarmy, svítilny apod.).

O tuto pomoc byl velký zájem a byla shledána jako přínosná, město proto v roce 2015 zakoupilo další podporu, kterou předalo k v roce 2015 - 2016 k využití Policii ČR a Městské policii Ostrava:

  • občerstvení na služebny Policie ČR v Ostravě (káva, čaj, cukry) – dle specifikace Policie ČR
  • další pomůcky na služebny Policie ČR v Ostravě (antistresové míčky, papírové kapesníčky) – dle specifikace Policie ČR
  • informační materiály (letáky „Kam se obrátit v případě, že se stanu obětí trestného činu", „Karta bezprostřední pomoci", magnety s důležitými kontakty)
  • drobné ochranné prvky pro potenciální oběti zejména pro seniory (osobní alarmy 1450 ks, bezpečnostní taštičky 400 ks).