Dům umění bude kvůli přestavbě interiérů dočasně uzavřen
Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), chystá rekonstrukci zázemí pro návštěvníky v památkově chráněném Domě umění z roku 1926, který napřesrok oslaví stoleté jubileum své existence. Výstavní budova se proto dne 21. července uzavře, přičemž rekonstrukční práce potrvají až do konce letošního roku.
Dům umění v Ostravě. Foto: Jiří Zerzoň
Ostravský Dům umění si v roce 2026 připomene sto let od svého otevření. V této souvislosti Galerie výtvarného umění v Ostravě plánuje úpravy veřejně přístupných částí interiéru. Vznikne tak nový vstupní prostor s pokladnou, prodejní koutek a šatna, propojená s dětskou zónou. Ve vestibulu a v přilehlých místech v přízemí bude po více než patnácti letech obnoveno vybavení, včetně nábytku, podle návrhu designéra Tomáše Svobody. Instalována budou také nová závěsná kruhová svítidla, která interiéry přiblíží původní podobě z roku 1926.
Dům umění byl naposledy rekonstruován v roce 2019, kdy byla obnovena střecha nad celou budovou. Moravskoslezský kraj za tehdejší kompletní úpravy zaplatil 20 milionů korun. Na letošní rekonstrukci vnitřních prostor Domu umění je vyčleněno 5 milionů korun z krajského rozpočtu a dohlíží na ni Národní památkový ústav v Ostravě, doplnil krajský radní pro kulturu a památkovou péči Peter Harvánek.
Jakmile skončí aktuální výstavy, pustíme se do vyklízení budovy. Dílčí stavební práce zahájíme v srpnu. Když vše půjde podle plánu, rádi bychom v lednu příštího roku zahájili náš výroční rok výstavou české moderny ze sbírek GVUO, na níž již nyní pracuje kurátor Karel Srp, navázal ředitel GVUO Jiří Jůza.
Z OBCHODU DO DĚTSKÉ ZÓNY PRŮLEZEM
Po rekonstrukci vznikne na místě bývalé kavárny obchod, kde bude možné si zakoupit publikace a katalogy zaměřené na výtvarné umění, architekturu a design nejen z produkce GVUO. Nově budou knihy dostupné i k listování s možností usadit se s nimi k barovému pultu u okna. V menších prodejních boxech návštěvníci najdou drobný sortiment s vizuální identitou GVUO. Do budoucna zde počítáme i s možností dát si kávu, dodal Jůza.
Z obchodu povede průlez pro děti do sousední dětské zóny spojené se šatnou. Zóna pro malé návštěvníky nabídne výtvarné a herní prvky, například tvůrčí úkoly, knihy i stavebnici. Dominantním prvkem se stane kaskádovité pódium s úložným prostorem, který nabídne další možnosti pro hry a objevování. Šatnová část bude vybavena uzamykatelnými skříňkami.
Součástí úprav Domu umění je i obnova toalet v obou patrech a celková výmalba interiéru. Do provozu vrátíme zadní schodiště, na jehož stěny nainstalujeme velkoformátová umělecká díla ze sbírky GVUO. Modernizací projde také zabezpečovací zařízení celé budovy. V roce 2026, už za provozu, budeme pokračovat s úpravou terasy a zahradního nábytku, který naváže na interiérové řešení. Vchod na terasu ovšem už letos doplní dříve zazděné okno, které interiéru vrátí denní světlo. Naším cílem je zase o něco přiblížit Dům umění jeho původní podobě a zároveň vyjít vstříc potřebám našich návštěvníků, uzavřel Jůza.
PRAKTICKÉ INFORMACE
Už jen do 20. července si můžete v Domě umění prohlédnout výstavy ŠÁRKA MIKESKOVÁ / Off Road, ZDENĚK JANOŠEC BENDA / Pavilon (ne)klidu, GVUO GEN* / DIPLOMKY 25, komorní výstavu FRANTIŠEK TAVÍK ŠIMON / Cesta kolem světa a Výstavu jednoho díla ze sbírky GVUO. Třicáté dílo, fotografii z cyklu Jan Merta Lukáše Jasanského a Martina Poláka, vybral režisér Tomáš Merta. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na jednu výstavu činí 60 korun plné a 30 korun zlevněné. V pátek a pro seniory je vstup volný.
Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a ve svých sbírkách pečuje o dvacet čtyři tisíc uměleckých předmětů. GVUO spravuje Dům umění, kde pořádá výstavy staršího i současného umění, designu a architektury, včetně edukačních a doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nachází veřejná knihovna s badatelnou zaměřená na výtvarné umění a dokumentaci výstav GVUO. Více informací na https://www.gvuo.cz/.