Do škol nastoupilo více než 22 tisíc dětí

1/9 2016

Sladký čas prázdnin skončil a více než 22 tisíc ostravských dětí 1. září znovu zaplnilo celkem 57 ostravských základních škol. Oči navrch hlavy mělo zejména téměř 3100 prvňáčků, které přišli při jejich velkém dni pozdravit primátor Tomáš Macura, náměstek primátora pro sport, školství a vzdělávání Martin Štěpánek a další.

Do škol nastoupilo více než 22 tisíc dětí

Primátor Tomáš Macura přišel za dětmi nejenom s přáním, ale také s drobnými dárečky. Snímky: J. Zerzoň, J. Urban

„Přišli jsme vám přát, ať chodíte do školy rádi, protože vzdělání je to nejdůležitější, co člověk může v životě získat a co rozhodne o jeho budoucím osudu,“ řekl primátor Macura k 53 prvňáčkům ze ZŠ Bohumínská ve Slezské Ostravě. Zároveň je pozval na vyhlídkovou věž Nové radnice, odkud uvidí město, v němž žijí, jako na dlani. Celkem školu navštěvuje okolo 400 žáků.

Dobrou zprávou nejenom pro ně je, že školy a školská zařízení jsou na nový školní rok dobře připraveny. Celé prázdniny probíhaly opravy školních areálů, odborných učeben, malovalo se, obnovoval se nábytek, rekonstruovala se hřiště a nakupovalo se nové moderní interaktivní školní pomůcky.

Ve snaze zajistit žákům co nejlepší podmínky pro ně město navíc přichystalo i některé výhody. Zaplatí například dětem plavecké kurzy v rámci povinného školního plavání, školám umožní zapojit žáky do bilingvní výuky, podpoří rozvoj popularizace vědy a techniky prostřednictvím interaktivních výukových programů, stejně jako ozdravné pobyty dětí v obdobích podzimní a jarní inverze.

Novinkou ve školní praxi je projekt společného vzdělávání, do kterého se přihlásilo 29 ostravských škol. Projekt je zaměřen na pomoc žákům ohroženým školním neúspěchem.  Město ale nezapomíná ani na děti nadané. V rámci programu Talentmanagement  podpoří projekty škol, které se věnují péči o schopné žáky, a to zejména v přírodovědných a technických oblastech.

Důraz město klade také na zdravý životní styl a stravování dětí. Díky kampani Školní jídelny zdravě a chutně se Ostrava stala republikovou jedničkou v péči o školní stravování. Akce bude pokračovat také v novém školním roce.