Do galerie na ponorku

28/5 2014

Ve středu 28. května se ve dvoraně Multifunkční auly Gong uskutečnila vernisáž výstavy Markuse Coppera: Kursk. Výstavu pořádá PLATO - platforma (pro současné) umění Ostrava, zahajoval ji kurátor Ladislav Kesner.

Do galerie na ponorku

FOTO: Z výstavy "Kursk". Snímky Jiří Zerzoň.

Působivá instalace Kursk současného finského umělce Markuse Coppera (*1968) tematizuje tragédii ruské atomové ponorky Kursk a pocit bezvýchodnosti, uvěznění, úzkosti a hmotnosti.

Atomová ponorka Kursk třídy Antej (949A) vyzbrojená jadernými střelami byla největší útočnou ponorkou světa a patřila k nejmodernějším plavidlům severní flotily ruského námořnictva. Během námořních manévrů v Barentsově moři došlo 12. srpna 2000 v 11.30 na ponorce k dvěma výbuchům torpéd, které okamžitě zabily většinu z stoosmnáctičlenné posádky na palubě, zničené plavidlo kleslo na dno moře do hloubky 108 metrů. Katastrofu přežilo 23 námořníků, kterým se podařilo uniknout do nejzadnějšího, devátého oddílu ponorky, kde v hrozivých podmínkách tmy, ledové vody zamořené výpary z paliv a olejů a zhoršující se kvality vydýchaného vzduchu čekali na záchranu evakuační miniponorkou, které se nedočkali.

Instalace Markuse Coppera metaforicky i mimeticky přibližuje hodiny marného čekání přeživších námořníků Kursku na záchranu a jejich hrůznou agónii. Tvorba Markuse Coppera byla zastoupena na projektu Arctic Hysteria, který měl v roce 2008 premiéru v prestižní newyorské instituci PS1 a jeho reprízy se konaly například v Ludwig Museum v Budapešti a v Arthall v Helsinkách. Výstava potrvá do 17. srpna.