Do centra!!! V květnu se dozvíme více

15/4 2015

Další panelovou diskuzi s názvem Do centra!!! na téma oživení centra Ostravy uspořádalo město 14. dubna v divadle loutek. Hovořilo se o projektu přeměny objektů bývalého hotelu Palace na studentský campus, řešení chátrajícího bývalého obchodního domu Ostravica a problému objektu bývalých městských jatek. Všechny tři komplexy jsou památkově chráněné.

Do centra!!! V květnu se dozvíme více

Primátor Tomáš Macura a další účastníci besedy na jevišti divadla loutek. Foto: J. Zerzoň

Na dotazy odpovídali primátor Ostravy Tomáš Macura, starostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová, ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula, emeritní profesor VŠB-TUO a urbanista Vítězslav Kuta a Daniel Zeman jako zástupce současného majitele objektu Ostravica. Záznam besedy bude vysílat regionální televize Polar 21.a 28. dubna po 18. hodině.

Podle Daniela Zemana došlo s městem, majitelem Ostravice i veřejností ke shodě – do roku 2020 bude Ostravica znovu otevřena, náplň objektu bude zveřejněn během května po projednání s představiteli města, může se však o něm i dále diskutovat. Ostravica se tak má znovu stát vyhledávaným objektem, pamětníci si sem údajně budou moci zajít „opět na kávičku a chlebíček," jak nostalgicky zaznělo. Starostka Bernfeldová potvrdila, že na objektu se pracuje, také primátor Macura ocenil probíhající sanační práce.

Společnosti Sedm stromů, která chce komplex budov bývalého hotelu Palace přebudovat na univerzitní campus, se nepodařilo získat evropské dotace, přesto od projektu neustoupila. I v této záležitosti mají být podrobnosti známy nejpozději do konce května. Pravděpodobně se na studentskou kolej přemění zatím jen část bývalého hotelu Palace ze strany Smetanova náměstí (dům s bývalou kavárnou Monika a roh objektu, kde bývala vyhlášená kavárna Opera).

Do objektu památkově chráněných bývalých jatek současný vlastník společnost Bauhaus nedovolil vstup kontrole ze strany města a památkářů. Primátor Tomáš Macura chce učinit vše pro navázání dobrého kontaktu s majitelem, rád by v této historické budově viděl kulturní instituci, například galerii.

Dlužno poznamenat, že diskuze se nesla ve vstřícném, nikoli konfrontačním duchu, zazněly fundované dotazy starších účastníků diskuze i mladých lidí, v mnoha oblastech se dotazující i tázaní shodli. Podle profesora Kuty je řešení městského centra komplexní problém a je nejvyšší čas na jeho řešení.