Dechové orchestry změřily síly v soutěži, která se v Ostravě koná už přes 40 let

23/10 2023

Velké dechové orchestry se po dvou letech znovu sjely do Ostravy, aby vystoupily před odbornou porotou a utkaly se o vítězství v 21. ročníku Mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů Ostrava 2023. Soubory z Čech, Moravy a Slezska, které tvořilo zhruba 250 především mladých perspektivních hráčů, soutěžily ve střední a vyšší kategorii.

Dechové orchestry změřily síly v soutěži, která se v Ostravě koná už přes 40 let

Dirigent vítězného orchestru František Křepela. Foto: JFO

Absolutním vítězem s nejvyšším bodovým ohodnocením se stal TUTTI – Dechový orchestr Základní umělecké školy Jihlava, vyhlášen byl v sobotu večer ve Vesmíru. V celorepublikovém měřítku naprosto unikátní soutěž se koná v pravidelných dvouletých intervalech v Ostravě již od roku 1981, dříve ji hostil Dům kultury města Ostravy.

„Při hodnocení soutěžních výkonů posuzovala tříčlenná odborná porota podle mezinárodních standardů celkem deset kritérií, zvlášť u povinné skladby a zvlášť u volitelného programu, přičemž výsledný bodový zisk byl dán průměrem obou hodnocení. Nejvyšší počet bodů, a to 93,5 z celkových 100 možných, získal soubor TUTTI – Dechový orchestr Základní umělecké školy Jihlava,“ uvedl tajemník poroty Václav Hlaváček. Dodal, že se jedná o tato kritéria - ladění, kvalitu tónu a zvuku, frázování a artikulaci, technické a rytmické provedení, souhru, dynamiku, styl, interpretaci, tempo, volbu repertoáru s ohledem na vyspělost orchestru a zařazení do soutěžní třídy, a také celkový dojem. Porotu složenou z předních odborníků na dechovou hudbu tvořili předseda Jaroslav Šíp a její členové Aleš Podařil a Marek Prášil.

Pro nás je to ocenění velice milým překvapením, nečekali jsme ho. Poprvé jsme hráli v ostravském Vesmíru, užili jsme si krásné prostředí, skvěle nám vyhovovala také místní akustika. Organizátorům děkujeme za výborný zážitek,“ řekl za vítězný orchestr jeho dirigent Jan Nosek. TUTTI funguje již 20 let, pravidelně se účastní soutěží dechových orchestrů nejen v Ostravě, ale také v Praze. V září 2019 orchestr přivezl ze španělského Lloret de Mar celkově druhé místo a také zlaté pásmo s vyznamenáním.

Soutěžní maraton se konal v sobotu 21. října od dopoledních hodin v prostorách ostravského Vesmíru. Jeho program byl zredukován do jednoho dne, oproti dřívějším ročníkům, které byly dvoudenní. Hlavním důvodem byl omezený prostor v provizoriu, ve kterém v současné době působí Janáčkova filharmonie Ostrava, jeden z pořadatelů akce. Limitujícím faktorem byl nejen nedostatek prostor na přípravu, ale také počet šaten.

Postupně před porotou vystoupili – ve střední třídě Dechový orchestr Haná Uničov a Dechový orchestr Základní umělecké školy Horní Počernice, ve vyšší třídě potom Dechový orchestr TUTTI ZUŠ Jihlava, Lašský dechový orchestr Štramberk-Příbor a Academia Moravia Zlín. Dechový orchestr ZUŠ Púchov se ze soutěže před konáním akce omluvil. Soutěžilo se ve dvou kategoriích ze tří možných. Do třetí nejvyšší kategorie se nepřihlásil žádný soubor, nesplňoval požadovaný počet hráčů. Množství hudebníků pro jednotlivé kategorie je stanoveno počtem od 45 do 85 členů. Přehlídku doplnil závěrečný workshop poroty s dirigenty a zástupci jednotlivých orchestrů.  

Hlavním cílem letošního ročníku soutěže, která je jednou z mála příležitostí, kdy se mohou orchestry setkat a rozvíjet vzájemnou spolupráci, bylo obohacení repertoáru a podnícení jejich snahy o zvyšování vlastní dramaturgické i interpretační úrovně. Mezinárodní soutěž se desítky let koná právě v Ostravě, dechová hudba má totiž v Moravskoslezském kraji nezastupitelné místo a navazuje na hornické kapely, které byly v regionu dříve nedílnou součástí společenského života.

Soutěžní přehlídka se uskutečnila pod záštitou ministra kultury Martina Baxy a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Z pověření ministerstva soutěž pořádaly Janáčkova filharmonie Ostrava a NIPOS-ARTAMA Praha.