Debata primátora s občany o VTP

11/5 2015

Sál Domova Slunečnice se 3. listopadu stal místem diskuze představitelů města s občany na téma plánovaného rozšíření Vědecko-technologického parku (VTP) na volných pozemcích v Porubě v blízkosti Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava.

Debata primátora s občany o VTP

Primátor Tomáš Macura při diskuzi s občany. Foto: J. Urban

Spolu s primátorem Tomášem Macurou město a magistrát reprezentovali vedoucí útvaru hlavního architekta a stavebního úřadu Cyril Vltavský, vedoucí odboru strategického rozvoje Václav Palička a vedoucí odboru ochrany životního prostředí Pavel Valerián. Do debaty se zapojil také rektor VŠB-TU Ivo Vondrák a starosta městského obvodu Poruba Petr Mihálik.

Primátor v úvodu zdůraznil, že rozšířením VTP není ohrožen Porubský les, ani zelený charakter lokality. „Naopak počet stromů bude po dokončení projektu vyšší. Zeleň bude vykácena pouze v místě, kudy povede přístupová komunikace, a to v rozsahu cca 150 stromů. Tyto stromy budou nahrazeny minimálně v dvojnásobném počtu,“ uvedl Tomáš Macura.

Rozšíření VTP je plánováno v souladu se zeleným trendy, také v samotném areálu se počítá s výsadbou zeleně, parkoviště vzniknou v podzemí. Budovy budou navrženy citlivě k okolní krajině a výškově omezeny. V projektu je limitována také plocha zástavby, aby nemohly vyrůst rozsáhlé bloky budov. „V žádném případě nehodláme narušit rekreační ráz lokality, naopak chceme možnosti pro volnočasové vyžití rozšířit. Plánujeme postavit cyklostezky, běžecký okruh či opravit altány a vybudovat dětská hřiště,“ jmenoval primátor některé ze zamýšlených kroků. 

Na projektu rozšíření VTP se systematicky pracuje od roku 2008 a vedení města nechalo prověřit všechny možné lokality, v nichž by projekt mohl vzniknout. Žádný jiný pozemek kromě polí v blízkosti VŠB-TU vhodný není. Pozemky kolem Opavské ulice nevyhovují rozlohou. Použitelná část představuje cca pětinu plánované kapacity VTP. Další uvažovanou lokalitou byla porubská vozovna, v současné době ovšem neexistuje místo, kam by ji šlo přesunout. Dostatečně velká není ani plocha u Globusu vedle benzinové pumpy či brownfieldy ve městě. Podle zahraničních zkušeností vědecko-technologické parky fungují efektivně tehdy, když se nacházejí v blízkosti univerzit.

„VTP znamená vznik až dvou tisíc pracovních míst v oborech s vyšší přidanou hodnotou, založených na moderních technologiích, tedy v odvětvích šetrných k životnímu prostředí, což průmyslem poznamenaná Ostrava velice potřebuje,“ uzavřel Tomáš Macura.

Během dvouhodinového setkání dostali prostor pro své dotazy a připomínky občané. Vesměs kriticky se vyjadřovali k výběru lokality u Myslivny, která je zejména pro obyvatele Poruby oblíbenou relaxační a rekreační zónou. Vyjadřovali obavy ze zvýšeného dopravního ruchu v lokalitě, poukazovali na volné plochy v centru města, v Dolních Vítkovicích, v brownfieldech aj., kam se podle jejich názorů mohl vědecko-technologický park rozšířit.

Veřejná diskuze splnila svůj účel a cíl. A tím bylo otevřeně a pravdivě seznámit veřejnost se záměrem města a poukázat na nepravdy, které kolem tohoto záměru kolují. Jednalo se o první podobnou diskuzi za několik posledních let. „Jsme si vědomi toho, že se nepodařilo všechny přítomné v sále přesvědčit, to jsme ale i s ohledem na citlivost tématu nepředpokládali,“ dodal primátor Tomáš Macura.

Město Ostrava zřídilo e-mailovou adresu vtp@ostrava.cz, kam mohou občané posílat k problematice rozšíření VTP své dotazy, náměty a připomínky.

Podrobnosti k plánům na rozšíření VTP najdete v připojené prezentaci a na webu https://vtp.ostrava.cz/.