Dárci krve převzali Jánského plakety

11/9 2017

Zlaté plakety MUDR. Jana Jánského za 40 bezplatných odběrů převzalo v obřadní síni ostravského magistrátu osmdesát dárců krve. Za jejich lidský přístup a ochotu pomáhat druhým jim poděkoval náměstek primátora Zbyněk Pražák. Všem pak společně s předsedkyní oblastního spolku Českého červeného kříže Miladou Němčíkovou předal plakety.

Dárci krve převzali Jánského plakety

Náměstek primátora Zbyněk Pražák obdaroval dárkyně i malou kytičkou. Foto: Bohuslav Krzyžanek

Osmdesát dárců krve absolvovalo v Krevním centru Fakultní nemocnice Ostrava čtyčicet bezplatných odběrů. „Cením si vašeho lidského přístupu a ochoty pomáhat druhým. Přijměte můj velký dík a projev úcty, že dáváte naději lidem, kteří krev potřebují po operacích nebo nehodách. Jste skutečnými zachránci lidských životů,“ řekl s uznáním náměstek primátora Zbyněk Pražák. „Krev je tekutina, která se nedá ničím nahradit ani uměle vyrobit. Krev potřebují lidé po úrazech nebo pacienti v nemocnicích při operacích. Velice si vážím vaší ohleduplnosti a humanity,“ poděkovala dárcům ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže Lydie Poledníková. Všech osmdesát dárců převzalo z rukou Milady Němčíkové a Zbyňka Pražáka zlaté Jánského plakety.

„K dárcovství krve jsem neměl žádný konkrétní impuls. Chci ostatním pomoci, dát něco navíc. Dokázat, že tady člověk není zbytečně,“ řekl jeden z oceněných Michal Schlesinger.  „Poprvé jsem darovala krev po úmrtí manžela. Řekla jsem si, že je třeba něco udělat pro druhé, a když člověk může pomoci, má to udělat,“ popsala své motivy Irena Thomasová. „A už i já jsem se dostala do situace, kdy jsem krev potřebovala,“ dodala.

„Stát se snaží dárce krve podporovat a dává jim menší úlevy z daní. Někdy se k dárcovství staví pozitivně i zaměstnavatelé a dárcům dají v den odběru tak zvaný paragraf. Ale není tomu tak vždy, takže část dárců chodí do krevního centra ve svém volnu,“ uvedla předsedkyně oblastního spolku ČČK Milada Němčíková. „Každý zaměstnavatel by měl být rád, že má ve svém kolektivu dobrovolné dárce a měl by si takových lidí vážit,“ je přesvědčena Lydie Poledníková.