Czech Indoor Gala nabídne tři hodiny špičkové atletiky

11/2 2019

Třetí ročník lehkoatletického mítinku Czech Indoor Gala nabídne v ostravské atletické hale v úterý 12. února skvěle obsazené disciplíny. Divákům se představí medailisté z otevřených i halových mistrovství světa a Evropy. Na startu se objeví i Pavel Maslák.

Czech Indoor Gala nabídne tři hodiny špičkové atletiky

K ozdobám mítinku bude patřit běh na 300 metrů s Pavlem Maslákem. Foto: Lukáš Kaboň

Pro mnohé atlety je ostravský závod součástí přípravy na halové ME v Glasgově a poslední šance dosáhnout na limity Pavel Maslák nastoupí do běhu na 300 metrů a k jeho soupeřům budou patřit rychlý Polák Rafal Omelko a  Kolumbijec Bernardo Baloyes. Kvalitu slibuje i soutěž koulařů. Tomáš Staněk se utká s Konradem Bukowieckim, Franckem Elembou, Mesudem Pezerem a Jakubem Szyszkowskim. Ve sprintu na 60 metrů se nejlepší české trio Zdeněk Stromšík, Jan Veleba a Dominik Záleský utká s Řekem Tsakonasem a americkou legendou, Mike Rodgersem, dvojnásobným vicemistrem světa ve štafetě na 4x100 metrů a vicemistrem světa z haly na trati 60 m. Favoritkou ženského sprintu je Polka Ewa Swobodová, avšak o vítězství se jí bude snažit obrat česká rekordmanka Klára Seidlová.

Atraktivní podívanou slibují také štafety na 4 x 400 metrů, skok o tyči, dálka i běhy na 800 a 1500 metrů. Startovní listina závodu na 800 metrů se může pyšnit hvězdným jménem. Do Ostravy přicestuje Amel Tuka. Bosenský půlkař je bronzovým medailistou ze světového šampionátu v Pekingu 2015. Stejný cenný kov vybojoval o dva roky dříve na mistrovství Evropy do 22 let. Na ME v Amsterdamu 2016 pak skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrté příčce. Pod otevřeným nebem je čtvrtým nejrychlejším Evropanem historie, když se mu v roce 2015 podařilo zvítězit na mítinku Diamantové ligy v Monaku časem 1:42.51. V historických světových tabulkách se řadí na dvanácté místo. Mezi potvrzenými startujícími jsou pak ještě čtvrtý muž loňského mistrovství Evropy v Berlíně Polák Michal Rozmys a také osmý z téhož závodu Lukáš Hodboď, kterému se již podařilo splnit limit na halové mistrovství Evropy v Glagow, ale jistě pomýšlí na další vylepšení sezónního maxima. Zajímavým jménem je pak Australan Peter Bol, který se loni stal trochu překvapivým vítězem Diamantové ligy ve Stockholmu, kde si vylepšil osobní rekord na 1:44.56. V Ostravě absolvuje svůj vůbec první halový start. Součástí mítinku  je 15. ročník Ostravské laťky. Velku soupeřkou naší Michaely Hrubé bude Chrovatka Ana Simičová, bronzová z ME 2014 s osobním rekordem 199 cm a překvapit se bude snažit objev roku Klára Krejčiříková.

„Ostrava je hrdým hostitelem Czech Indoor Gala. Ještě nemáme polovinu února a už jsme v Ostravě hostili zápasy Davis Cupu a Fed Cupu, nyní se v Ostravě koná skvěle obsazený atletický mítink. Přeji sportovcům, aby dosáhli dobré výkony a splnili limity na halový evropský šampionát a divákům přeji, aby si mítink užili,“ řekla náměstkyně primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová.

„Děkuji městu Ostrava a Moravskoslezskému kraji za obrovskou podporu, bez které by e tento mítink nemohl konat. Za Český atletický svaz se snažíme, aby naši atleti měli v České republice aspoň jeden špičkový mítink, na kterém by mohli porovnat síly s evropskými a světovými atlety. Těším se na souboj sprinterů, věřím, že v dálce Radek Juška utrhne limit na halové mistrovství Evropy. Jako bývalý výškař se těším na výšku žen a věřím, že Míša Hrubá posune své letošní maximum,“ řekl předseda organizačního výboru mítinku Tomáš Janků

Národní program mítinku začne v 15.45 hodin, o hodinu později následuje slavnostní zahájení. Vyhlášení vítězů je naplánováno na 18.45.