City Nature Challenge po roce opět v Ostravě! Navážeme na loňský úspěch?

23/4 2025

Ostrava se letos podruhé připojuje k celosvětovému projektu City Nature Challenge, který probíhá napříč všemi kontinenty planety ve dnech 25. až 28. 4. 2025. City Nature Challenge je největší komunitní projekt spojující dobrovolníky a milovníky přírody všech věkových kategorií s vědci v úsilí zdokumentovat biologickou rozmanitost měst po celém světě.

City Nature Challenge po roce opět v Ostravě! Navážeme na loňský úspěch?

Zahájení akce se v Komenského sadech zúčastnil také náměstek primátora Aleš Boháč. Foto: MMO

City Nature Challenge (CNC) je celosvětová akce, která je zaměřena na mapování městské přírody. Letos se Ostrava zapojí již podruhé. Ve dnech 25.–28. dubna mohou milovníci přírody všech věkových kategorií objevovat a fotografovat rostliny, volně žijící živočichy
a houby ve svém okolí na území Ostravy, čímž přispějí k mapování rozmanitosti přírody
a budou soutěžit o nejvyšší počet pozorování s ostatními zapojenými městy napříč všemi kontinenty. City Nature Challenge nabízí účastníkům možnost se podílet na organizovaných průzkumech biodiverzity, ale také dokumentovat faunu a flóru v jejich nejbližším okolí.

City Nature Challenge v Komenského sadech. Všimněte si unikátního broukoviště

„Pojďme spolu ukázat, že Ostrava má nejen průmyslovou tvář, ale zejména bohatou a rozmanitou přírodu, kterou stojí za to poznat a chránit. Už v loňském roce se do mapování ostravské přírody zapojily stovky obyvatel – od školáků přes amatérské nadšence až po odborníky a díky nim byla Ostrava nejúspěšnějším městem v České republice v počtu pozorování a čtvrtým v Evropě. Věřím, že letošní příležitosti objevovat naši přírodu a zmapovat ji prostřednictvím zmíněné aplikace v rámci celosvětového projektu, se Ostrava zhostí ve významné míře. Město Ostrava dlouhodobě podporuje aktivity, které posilují zájem lidí o životní prostředí,“ konstatuje Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí, který nad akcí převzal záštitu.

Pomocí bezplatné mobilní aplikace iNaturalist mohou zájemci zachytit různé druhy rostlin, volně žijících zvířat nebo hub. Sdílením fotografií přírody do aplikace pomáhají účastníci vědcům lépe porozumět ekosystémům a pokročit v oblasti ochrany přírody po celém světě. „Každá fotografie má svou hodnotu. Nemusíte být profesionální fotograf ani přírodovědec, abyste pomohli zmapovat zdejší městskou přírodu," vysvětluje Tomáš Ocásek koordinátor projektu v Ostravě. „Vše, co potřebujete, je chytrý telefon a v něm stažená aplikace iNaturalist. Jednoduše vyfoťte přírodu na vyznačeném území Ostravy, nahrajte fotku do aplikace a ta vám pomůže zjistit, jaký druh jste právě objevili. Každý jeden nahraný záznam v podobě fotografie, je evidován jako pozorování. Všechna tato pozorování uskutečněná během 25.–28. dubna na území Ostravy se započítávají do výsledků City Nature Challenge,“ dodává Ocásek.

První hráči se pustili do objevování přírody

Během čtyř dnů se bude možné zapojit nejen do samostatného pozorování, ale také do organizovaných průzkumů a vycházek s odborníky, které proběhnou na různých místech Ostravy během pátku a soboty. Do terénu vyrazí experti z Ostravského muzea, Ostravské univerzity, Slezské ornitologické společnosti i zoologické zahrady. Účastníky provedou vybranými lokalitami a pomohou s určováním druhů pomocí aplikace. V pátek a v sobotu se zájemci mohou bezplatně zúčastnit například vycházek na haldu s pozorováním rostlin
a hmyzu, ranní ornitologické procházky v přírodní rezervaci Rezavka nebo exkurze na Landek s odborníky z Ostravského muzea. „City Nature Challenge je skvělá příležitost pro každého, kdo se zajímá o přírodu. Ať už jste začátečník, nebo zkušený přírodovědec, můžete se zapojit. Tato akce podporuje nejen vědecký výzkum, ale také nám všem ukazuje, jak rozmanitá je příroda kolem nás. Budeme velmi rádi, když se podaří navázat na loňský úspěch. Díky aktivnímu zapojení ostravských školáků a veřejnosti loni Ostrava zvítězila v počtu pozorování v rámci České republiky a obsadila 4. místo v evropském žebříčku,“ dodává ředitel Ostravského muzea Filip Petlička.  

Nechyběl ani stan města Ostravy


Praktické informace:

City Nature Challenge 2025 se koná od pátku 25. dubna do pondělí 28. dubna 2025.
Akce je realizována s podporou statutárního města Ostravy.
Záštitu nad City Nature Challenge Ostrava převzal náměstek primátora Aleš Boháč.

Hlavní organizátor projektu v Ostravě: Ostravské muzeum
Partneři projektu a zapojené instituce: VŠB – Technická univerzita Ostrava, Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity, ZOO Ostrava, Slezská ornitologická společnost a Středisko volného času Korunka Ostrava.

Webová stránka City Nature Challenge Česká republika: https://citynaturechallenge.cz/

Webová stránka City Nature Challenge Ostrava: https://ova.citynaturechallenge.cz/
Facebooková událost: https://fb.me/e/5l1d8O0Ta

Globální webová stránka: https://citynaturechallenge.org/   

Aplikace iNaturalist zdarma ke stažení :

Obrzek1.png 

Přehled doprovodných programů / City Nature Challenge Ostrava 2025

Vycházka: Probouzení jara v lužním lese
Datum: 29/3, 9.00–13.00
Pořádá: VŠB-TUO
Vycházka již proběhla. 


Vycházka: Přírodním areálem Zoo Ostrava s průvodcem 

Datum: 28/4, od 9.00
Sraz: U expozice plameňáků, Zoo Ostrava
Procházka areálem ZOO Ostrava s využitím aplikace iNaturalist. Doporučujeme s sebou: oblečení do přírody, dalekohled, mobil s aplikací iNaturalist.


Vycházka: Halda jako ráj pro exotické rostliny a hmyz
Datum: 25/4, od 15.00
Sraz: Před Přírodovědeckou fakultou Ostravské univerzity (Chittussiho 10, Ostrava)
Procházka po ostravských haldách, kde se účastníci dozví více o exotických druzích rostlin a hmyzu, které mohou v tomto prostředí nalézt. Součástí je pozorování pomocí aplikace iNaturalist.
Vycházka je zdarma. 


Vycházka: Kdo to zpívá?
Datum: 26/4, od 7.00
Sraz: U ptačí pozorovatelny v přírodní rezervaci Rezavka
Pořádá: Slezská ornitologická společnost, vede Marie Hánová
Ranní vycházka zaměřená na pozorování ptáků a jejich zpěvu v přírodní rezervaci Rezavka.
Vycházka je zdarma. 


Vycházka: Vítání ptačího zpěvu
Datum: 26/4, od 8.00
Sraz: V Obecním lese U Hůry, Ostrava-Martinov
Vycházka zaměřená na ptačí zpěv a jarní migraci ptáků. Účastníci se dozví o různých druzích ptáků, jejich hlasech a významu pro ekosystémy. Bude se též nahlížet do ptačích budek, aby se zjistilo, jaké druhy je osídlily.
Vycházka je zdarma. 


Vycházka: Na Landek s odborníky z Ostravského muzea
Datum: 26/4, od 14.00
Sraz: na Landeku u vstupní brány
Vycházka na Landek se zooložkou Martinou Maléřovou, geologem Pavlem Bartákem a archeologem Zbyňkem Moravcem z Ostravského muzea, kde prozkoumáte místní přírodu a historické souvislosti. Součástí vycházky je pozorování přírody s využitím aplikace iNaturalist pro zaznamenání pozorovaných druhů.
Vycházka je zdarma.