Bezpečnost silničního provozu v zimním období

1/11 2012

Aktiv BESIP, pracovní skupina při odboru dopravy Magistrátu města Ostravy upozorňuje, že v silničním provozu nastalo zimní období a kromě silničářů starajících se o údržbu komunikací by na toto měli být připraveni i ostatní účastníci silničního provozu. Zimní období platí vždy od 1. listopadu a do 31. března a oproti zbytku roku zvláště pro majitele a řidiče motorových vozidel platí některá další ustanovení.

Bezpečnost silničního provozu v zimním období

Ilustrační foto

Pro řidiče motorových vozidel

Dle zákona o silničním provoze § 40a, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytnout souvislá vrstva sněhu, led či námraza, lze v tomto období užít motorové vozidlo kategorie M a N (vozidla s minimálně čtyřmi koly pro přepravu osob nebo nákladu) k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze s použitím zimních pneumatik. Vozidla s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3,5 tuny musí mít zimní pneumatiky na všech kolech s hloubkou hlavních dezénových drážek nebo zářezů minimálně 4 mm. Vozidla s maximální přípustnou hmotností převyšující 3,5 tuny musí mít zimní pneumatiky s hloubkou minimálně 6 mm na všech kolech hnaných náprav s trvalým přenosem hnací síly.

V praxi to znamená, že na letních pneumatikách smí řidič vyjet pouze za počasí, při němž sníh, náledí či námraza jsou z povahy věci vyloučeny (např. při venkovní teplotě alespoň 6° C), a kdy s ohledem na délku trasy a dobu jízdy můžeme odhadnout, že se povětrnostní situace, která bude v průběhu celé jízdy panovat, nezmění. Jedná se např. o jízdu do obchodu a zpět, odvoz dítěte do školy. Pamatujte však, že osudovou změnu prostředí může na vaší i krátké cestě přinést lesní úsek či pokles teploty za soumraku.

Ustanovení o použití zimních pneumatik se nikterak nedotýká platnosti svislých dopravních značek C 15a „Zimní výbava“ a C 15b „Zimní výbava-konec“. V úseku mezi těmito značkami v době od 1. listopadu do 31. března je řidiči motorového vozidla přikázáno pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik a to bez ohledu na klimatické podmínky.

V některých místech z důvodu špatné či žádné údržby chodníků či cyklistických stezek můžete v této době potkat na vozovce chodce či cyklisty. Nezapomeňte při jejich objíždění dodržet bezpečný odstup a také, že v případě brzdění na sněhu, náledí či námraze bude brzdná dráha vašeho vozidla delší než obvykle.

Pro chodce 

Vzhledem ke zkracující se době slunečního svitu, možného sněžení či výskytu mlh lze předpokládat, že část vaší cesty proběhne za snížené viditelnosti či za tmy. Ctěte proto pravidlo „Vidět a být viděn“ a vybavte své oblečení či zavazadla reflexními prvky. Na trhu najdete nejrůznější reflexní samolepky, přívěsky či oblíbené flexibilní pásky. V případě noční chůze v místech bez chodníku jděte po levé straně vozovky a zvažte i použití reflexní vesty. Užití reflexního materiálu prodlužuje vaši viditelnost pro ostatní účastníky silničního provozu až desetinásobně.

Pro cyklisty

Nezapomeňte, že na sněhu či náledí má jízdní kolo při jízdě mnohem horší stabilitu než při jízdě po suchém či mokrém povrchu. Buďte opatrní zvláště v zatáčkách a při brzdění. Stejně jako chodci nezapomeňte na dobrou sebe-viditelnost a povinné osvětlení svého jízdního kola při jízdě za snížené viditelnosti, taktéž doplňte reflexními drobnostmi své oblečení a kolo. Místo zimní čepice doporučujeme spíše šátek přes uši či kuklu a na ně cyklistickou přilbu. Pád z jízdního kola při rychlosti 10 km/h je jako pád přímo na hlavu z výšky jednoho metru a sněhová byť peřina vás neochrání.