Beseda objasní, jak vznikají sochy ve veřejném prostoru
Vzniku nových soch a vypisování či nevypisování veřejných soutěží na jejich pořízení se budou věnovat účastníci besedy nazvané Jak(é) sochy dělat v Ostravě?, která se koná dnes, v pondělí 28. ledna od 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia.
Jednou ze soch, na kterou se různí názory veřejnosti a odborníků, je plastika Věry Špinarové v Husově sadu. Foto: René Stejskal
V Ostravě se objevilo ve veřejném prostoru několik soch, které jsou částí veřejnosti přijímány kladně, další částí negativně. Komu se plastiky nelíbí, kritizuje jejich umístění anebo způsob zadávání, které se děje bez veřejné soutěže. Bude se také diskutovat o praxi, kdy sochaři svá díla věnují městu, které je osazuje do veřejného prostoru, aniž by ve spolupráci s odborníky posoudilo jejich kvalitu či umístění. S tímto problémem se nepotýká jen Ostrava, ale i další města. Beseda také přinese poznatky o tom, zda v Česku existují případy dobré praxe zadávání nové sochy ve veřejném prostoru, proč není vypisování soutěží běžným postupem a jak naložit se sochami, které se podle odborníků nepovedly.
Besedy se zúčastní náměstkyně primátora Ostravy pro investice Zuzana Bajgarová, radní městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz pro architekturu a veřejný prostor Lukáš Jansa, umělec Petr Dub – spoluautor studie provozu umění ve veřejném prostoru Prahy 5, kurátor výstav a organizátor festivalu umění ve veřejném prostoru Kukačka Tomáš Knoflíček a nezávislý kurátor, zakládající člen uměleckého spolku Skutek Jiří Ptáček.