Auta si sama zavolají o pomoc

11/11 2015

Rozsáhlý evropský test systému eCall, který dokáže včas přivolat pomoc k havarovanému vozidlu a zvýší tak šance na záchranu lidí i majetku, se poprvé rozběhl v České republice. Od 11. do 13. listopadu se odborníci na informatiku, zástupci automobilek a záchranáři pokoušejí v Dolní oblasti Vítkovice ověřit, jak budou umět auta kdekoli v EU sama zavolat po nehodě na tísňovou linku 112. Setkání se nazývá eCall TESTFEST. Za město se akce účastní náměstek primátora Ivo Hařovský.

Auta si sama zavolají o pomoc

Na pracovišti Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje v Ostravě. Ilustrační foto

Test má celoevropský význam, protože v roce 2018 budou muset být všechny vozy v Evropské unii vybaveny zařízením tísňového volání eCall, které v případě nehody automaticky vyrozumí záchranné složky. Cílem testu je ověřit funkčnost vyvinutých systémů, které mají ročně zachránit tisíce lidských životů, a současně o projektu eCall informovat veřejnost.

Poprvé se konal eCall TESTFEST v Nuneatonu ve Velké Británii, poté v německém Essenu a potřetí ve Vigo ve Španělsku. Do TESTFESTu  v Ostravě se do této chvíle zapojilo zhruba 80 účastníků – výrobci vozidel, vozidlových jednotek a center tísňového volání, zástupci záchranných složek, hasičů atd.

V průběhu téměř týdenního testování je 11. listopadu organizováno také představení eCall a jeho možností pro zhruba stovku odborníků na krizové řízení a dopravu. Odborníci vysvětlí současné možnosti i rozvoj v budoucnu. Na závěr semináře lidé uvidí reálné odbavení tísňového volání eCall 112 organizované Hasičským záchranným sborem.