Asistenti přepravy nově doprovodí i noční spoje

5/2 2019

Dopravní asistenti budou společně se strážníky doprovázet v Ostravě i noční spoje. Dopravní podnik tak vyšel vstříc požadavkům cestujících.  

Asistenti přepravy nově doprovodí i noční spoje

Cestující se s asistenty přepravy potkají i v nočních spojích. Foto: René Stejskal

Asistenti přepravy doprovázejí vybrané linky městské hromadné dopravy v Ostravě dva roky. Působí preventivně, pomáhají cestujícím a z vozů vykazují lidi bez platné jízdenky. Zpočátku Dopravní podnik Ostrava zaměstnával 10 asistentů, nyní působí v jeho řadách 60 asistentů přepravy. Cestující jejich činnost hodnotí kladně. Kritizovali je zejména lidé, kteří jezdili bez jízdenek, dokonce byli nařčeni z rasismu, nicméně při všech zásazích asistovali strážníci Městské policie Ostrava a z přepravy byli vylučování vždy jen lidé, kteří chtěli cestovat bezplatné jízdenky anebo jízdenku si odmítali zakoupit.

Podle šetření dopravního podniku zpočátku asistenty vnímalo kladně 35,5 procenta cestujících, v loňském roce to bylo již 60 procent.

„Silně vnímáme, jak důležitý je pro naše cestující pocit bezpečí v našich vozidlech. Od začátku jsme chtěli asistenty přepravy také na nočních linkách. Z dat, která máme k dispozici, víme, že si je cestující v noci přáli. Stejně tak nás podporují v plánu mít kamerový systém ve všech vozidlech MHD do konce roku 2020,“ uvedl ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys.

Dopravní podnik instaluje stále více kamer v dopravních prostředcích i na zastávkách. V současnosti má ve svých téměř 250 vozech více než 1800 kamer, do roku 2020 přibude dalších 1749 kamer do 311 vozidel. Kamery jsou v současné době umístěny zhruba ve 40 procentech vozidel a na 45 zastávkách.

Dopravní podnik Ostrava v roce 2018 přepravil téměř 98 milionů cestujících, což je nejvíce za posledních sedm let. Ve srovnání s rokem 2017 jde o nárůst o sedm procent.