Aktualizace hodnocení statutárního města Ostravy ratingovou agenturou Moody‘s–červen 2022: Aa3/stabilní

27/6 2022

Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s aktualizovala dne 22. června 2022 kreditní analýzu statutárního města Ostravy a potvrdila městu Ostravě stávající ratingovou známku Aa3 s výhledem stabilním.

Vynikající ratingové hodnocení přidělila agentura Moody‘s městu Ostravě na základě podrobného prověření hospodaření města za uplynulý rok, jeho stávající finanční situace, finančního výhledu a s přihlédnutím k enviromentálním, sociálním a vládním rizikům. Ostrava má opět nejvyšší možné hodnocení, shodné s ratingem České republiky.

Potvrzení ratingu Aa3 zohledňuje u města Ostravy zejména silnou provozní výkonnost, robustní likviditu, obezřetné rozpočtové řízení a mírnou úroveň zadlužení města a nízkou dluhovou službu plně krytou hotovostními rezervami.

Výhled ratingu je stabilní – ratingová agentura očekává udržení solidní provozní výkonnosti a nadále silnou likviditu. Agentura Moody’s hodnotí město od roku 2002. Původní stupeň Baa1 byl postupně vystřídán příznivějšími známkami, přičemž tu současnou Ostrava získala v roce 2019. Historii ratingového hodnocení města lze připomenout blíže:

2002 – známka na úrovni Baa1

2003 – 2005 známka na úrovni A3, stabilní

2006 – 2015 známka na úrovni A2, stabilní

2016 – známka A2, pozitivní

2017 – známka na úrovni A1, stabilní

2018 – známka na úrovni A1, pozitivní

2019 – 2021 známka na úrovni Aa3/stabilní

Od podzimu 2014, kdy jsme převzali vedení města, byl jeho rating zlepšen již čtyřikrát. Limitou získání ještě lepšího hodnocení je tak aktuálně hlavně rating českého státu. Význam potvrzeného vysokého hodnocení spočívá hlavně ve finanční důvěryhodnosti Ostravy a dostupnosti externích finančních zdrojů za prvotřídních podmínek,“ dodal primátor města Tomáš Macura.

V tabulce je uvedena celá hodnotící škála, kterou agentura Moody’s používá. Význam městem získané ratingové známky Aa3 jako čtvrté nejvyšší na škále 21 možných stupňů hodnocení je zřejmý.