„Florida" v novém zatraktivnila část frekventované Hlavní třídy v Porubě

9/7 2025

Hlavní třída prošla proměnou. Trvalo to rok a výsledkem je jedna z největších proměn veřejného prostranství v Porubě za poslední desítky let. Lokalita u bývalé restaurace Florida dostala novou a atraktivní podobu. Na financování projektu se podílelo také statutární město Ostrava.

„Florida" v novém zatraktivnila část frekventované Hlavní třídy v Porubě

Porubská Florida po zásadní rekonstrukci. Foto: Jiří Birke

Místní i přespolní mají danou lokalitu spojenu hned s několika pojmenováními. Někdo mu říká u rondlu či u kruháče, další volí označení u Floridy podle bývalé restaurace, a především starší pak mají zažitý název u Lenina, protože až do roku 1990 dominovala ploše socha ruského revolucionáře a bolševického předáka. 

Ještě loni kolemjdoucí většinou místem jen procházeli, neboť zde postrádali důvod, který by je přiměl zastavit se a na chvíli pobýt. Mezitím však oblast dostala naprosto nový vzhled s dominantním kruhovým pochozím objektem, odkazujícím na přilehlý kruhový objezd.

Detail pochozí části

„Jako základ pro revitalizaci sloužila analýza území, kterou si Poruba nechala udělat před několika lety. Vznikala v součinnosti s místními obyvateli, návštěvníky lokality i podnikateli, kteří v okolí mají své živnosti. Výsledkem je pak bez jakýchkoli pochyb jedna z největších změn veřejného prostoru za poslední roky. Poruba si rozhodně zaslouží takto výrazné a zajímavé stavby. Proměna Floridy oživí veřejný prostor a přinese do něj něco netradičního a nového. Chceme, aby tam lidé trávili volný čas a jsem přesvědčená, že se to povedlo. Výsledná podoba místa se mi moc líbí a podle mě jde o ideální symbiózu sorely a současné architektury, která vdechne Hlavní třídě zase novou dynamiku,“ uvedla náměstkyně primátora a starostka Poruby v jedné osobě, Lucie Baránková Vilamová.

Dřevěný kruhový pochozí objekt je přístupný po třech schodištích, nahoru se díky výtahu dostanou i hůře pohybliví či hendikepovaní lidé. Autoři věnovali pozornost nejmenším detailům, díky nimž můžeme z patřičných úhlů v zábradlí vidět nápisy Ostrava-Poruba či ikonický porubský Oblouk.

Letecký pohled na porubskou Floridu

„Pod kruhovou vyhlídkou jsou tři stánky s občerstvením a veřejné toalety, po kterých lidé dlouho volali. Prostranství uvnitř kruhu slouží jako odpočinková zóna s malým dětským hřištěm, vodními prvky a nejrůznějším posezením. Nová místa našla i umělecká díla Vladislava Gajdy a Miro Požara, která teď jsou lépe dostupná. Plochu před vyhlídkou směrem k Hlavní třídě tvoří velkoformátová dlažba a zaměřili jsme se i na revitalizaci zeleně,“ doplnila místostarostka Poruby Petra Brodová.

Důraz na kvalitu zeleně byl se stavbou neodmyslitelně spojen už v počátcích celého projektu. Před samotnou stavbou muselo jít k zemi jednatřicet stromů,  v drtivé většině ve špatném zdravotním stavu. „Nově jsme vysadili dvaačtyřicet stromů. Jedná se o javory, lípy, dřezovce, platany a okrasné třešně a jabloně. Raritní jsou čtyři kusy Parocie perské, jsou to vůbec první stromy tohoto druhu v Porubě. Založeny byly také nové trávníky, zčásti ve formě travních koberců a vysázena byla samozřejmě i spousta květin,“ upřesnila Petra Brodová.

Lokalita již začala sloužit jako místo k odpočinku, setkávání a nejrůznějším kulturním, společenským i sportovním akcím. „Organizátoři tam mají skvělé zázemí a počítáme s tím, že nám to umožní rozšířit portfolio akcí, které se v lokalitě budou konat. S prvními počítáme už v létě, kdy se tam uskuteční dva koncerty Letní umělecké scény v Porubě,“ dodala Lucie Baránková Vilamová.

Stavební práce skončily v posledním červnovém týdnu a po následné kolaudaci je místo od 7. července přístupné i veřejnosti, která bude moci na vlastní oči posoudit, zda se proměna povedla.

Veškeré práce vyšly na 98,2 milionu korun a vedle Poruby se na financování podílelo i statutární město Ostrava. Část nákladů by měla pokrýt dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Zpracovatelem studie je PROJEKTSTUDIO EUCZ, s. r. o., projektovou dokumentaci vytvořila firma FILDMAN PROJEKT, s. r. o., a zhotovitelem stavby byla společnost IMOS Brno, a. s.

Rekonstrukce pamatovala také na dětské herní prvky