Vystavíme soutěžní návrhy na rekonstrukci bývalých jatek

24. 5. 2017. Jaké jsou představy architektonických kanceláří o konverzi bývalých městských jatek na kulturní centrum?

Celkem osm kanceláří ze čtyř zemí poslalo své soutěžní návrhy do mezinárodní architektonické soutěže na jejich přestavbu. Vítězem se na základě doporučení poroty a po schválení radou města stalo studio Petr Hájek Architekti z Prahy.

Všech osm posuzovaných návrhů, nejen ten vítězný, bude vystaveno od středy 31. května do středy 14. června vždy od 14 do 18 hodin, a to včetně sobot a nedělí, v bývalém hobby marketu BAUHAUS v Janáčkově ulici v centru Ostravy. Pro školy bude po domluvě výstava přístupná v pracovních dnech dopoledne.

Ke zhlédnutí budou návrhy těchto architektonických kanceláří:

Petr Hájek Architekti, Praha – vítězný návrh
Ing. Arch. Robert Konieczny s KWK PROMES, Katovice
Arch. Irakli Eristavi ze společnosti zerozero s.r.o., Prešov
Ing. Arch. Lukáš Kordík z GUTGUT, Bratislava
architektonická kancelář PLURAL, Bratislava
Ing. Arch. Josef Kiszka z ARKISS-ING, Havířov
RADAARCHITEKTI, Brno
McCullough Mulvin Architects, Dublin

„Prezentace posuzovaných návrhů formou otevřené výstavy je součástí podmínek architektonické soutěže. Jsem rád, že si nejenom odborníci na architekturu, ale všichni, kteří se zajímají o rozvoj města, budou moci prohlédnout různá řešení, která byla předmětem hodnocení soutěžní poroty, a konfrontovat je se svou vlastní představou. Ve vyhlašování architektonických soutěží na významné městské stavby hodláme pokračovat,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Zahájení výstavy hodnocených soutěžních návrhů mezinárodní architektonické soutěže na rekonstrukci historické budovy bývalých jatek pro účely galerie PLATO Ostrava se uskuteční v úterý 30. května v 18 hodin v Bauhausu za přítomnosti primátora Tomáše Macury.

Zahájení výstavy se budou účastnit také autoři soutěžních návrhů, kteří své projekty představí a budou o nich diskutovat s veřejností.

„Oceněné návrhy přinesly tři různé pohledy na funkční řešení potřeb sídla galerie současného umění v úžasném historickém objektu někdejších jatek. Pro nás jako porotu bylo tedy mimořádně složité rozhodnout, která varianta nejlépe odpovídá dynamickému vývoji na umělecké scéně, aniž bychom potlačili památkovou hodnotu původního objektu. Vybraný návrh pak v diskusi jednoznačně obstál – díky tomu, že respektuje vnitřní členění jatek, velmi citlivě pracuje s novotvarem auditoria, a mimořádně inteligentně si poradil se všemi drobnějšími funkcemi vyžadovanými provozem galerie. Jako zástupce budoucího uživatele jsem proto s výsledkem velmi spokojen,“ řekl ředitel galerie PLATO a předseda soutěžní komise Marek Pokorný.

Výstavu pořádá Magistrát města Ostravy ve spolupráci s PLATO Ostrava. Webové stránky k výstavě: http://plato-ostrava.cz/navrhy-architektonicke-souteze-na-rekonstrukci-byvalych-jatek/.