Výstava se stěhuje do Martinova a Proskovic

27. 10. 2017. Už předposlední zastávku bude absolvovat výstava s názvem Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti, připravená při příležitosti oslav 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě archivem města. Čtyři základní panely provázejí ve všech městských obvodech návštěvníka prostřednictvím nejdůležitějších časových mezníků dějinami města v období pravěku, středověku, v 19. a 20. století. Další panel je věnován obvodu, v němž se právě výstava nachází.

Panel městského obvodu Martinov vyzdvihuje symboly v minulosti převážně zemědělské obce: urbář, zděnou kapli se zvonicí, starou školu či existenci objektu nyní již bývalého masokombinátu. Dále připomíná historii místního sboru dobrovolných hasičů a významného občana, letce plk. Adolfa Musálka, příslušníka zahraničního odboje za 2. světové války.

Vernisáž výstavy se koná 1. listopadu v 15 hodin v prostorách Městského úřadu Martinov. Tam bude k vidění do 30. listopadu, pro veřejnost bude přístupná v pondělí a středu vždy od 13 do 17 hodin.

Panel věnovaný městskému obvodu Proskovice zachycuje významné události a objekty, které jsou neodmyslitelně spjaté s tímto obvodem. Výstava připomíná patrona obce svatého Floriána, jemuž byla v minulosti zasvěcena kaple i kostel. Dále si všímá spolků, které se podílely na dění v obci a v neposlední řadě zmiňuje jednoho z nejznámějších rodáků, hudebního pedagoga a sbormistra Františka Lýska.

Výstava je umístěna do Základní školy Proskovice, vernisáž se koná 1. listopadu v 17 hodin. Pro veřejnost bude přístupná ve všední dny od 17 do 18 hodin.

V prosinci putovní výstava zavítá do posledních ze všech 23 městských obvodů, a to do Třebovic a obvodu Radvanice a Bartovice.