Unikátní Fajna Dílna se otevírá veřejnosti

8. 8. 2017. V úterý 8. srpna se v areálu dolu Hlubina po roce příprav otevřou pro veřejnost první tři provozy městského řemeslného inkubátoru Fajna Dílna.

Jde o jedinečný projekt zaměřený na podporu řemesel pomocí veřejně přístupných sdílených dílen, který bude sloužit nejen domácím kutilům, školní mládeži, ale i začínajícím živnostníkům a podnikatelům v řemeslných oborech. Za projektem, který je součástí strategického plánu města fajnOva, jsou statutární město Ostrava, Vysoká škola báňská Ostrava a spolek Hlásím se k továrně.

„Pro město jde o velmi důležitý projekt, kterým chceme napomoci zvýšení řemeslné zručnosti široké veřejnosti, rozjezdu podnikání nových živnostníků a snad i naplnění hesla, že ‚řemeslo má zlaté dno‘,“  říká ostravský primátor Tomáš Macura a doplňuje: „V našem městě i regionu je mnoho technicky a manuálně zdatných lidí, kteří léta pracovali v zaměstnaneckém poměru v tradičních oborech a buďto o práci přišli nebo se sami zamýšlejí, co dál. Současně máme v porovnání s jinými částmi republiky menší počet samostatných podnikatelů, a to včetně těch v řemeslných oborech. Naším záměrem je, aby Fajna Dílna v tomto směru zafungovala jako jakýsi katalyzátor.“

První tři dnes otevřené řemeslné provozy Fajne Dílny jsou zaměřeny na keramiku, textil a 3D tisk. Součástí textilní dílny je i práce s kůží a papírem, 3D tisk obsahuje možnost naučit se pracovat se systémem Arduino. V první polovině roku 2018, po adaptaci památkově chráněné budovy Kompresorovny, přibydou i provozy dřevovýroby a kovovýroby.

Náměstkyně primátora Iveta Vozňáková, která je současně i předsedkyní předsednictva spolku Řemeslný inkubátor, říká: „Ze školních osnov se bohužel vytratily předměty, které podporovaly řemeslnou zručnost. Jsem přesvědčena, že právě v přátelském prostředí Fajne Dílny budou moci trávit společný čas děti spolu s rodiči a prarodiči a budou se od nich učit řemeslné zručnosti, kterými jsme byli vždy pověstní. Věřím, že Fajna dílna také zlepší prostředí pro rozvoj podnikání tak, jak se k tomu město Ostrava zavázalo ve svém strategickém plánu.“

Město se při přípravě Fajne Dílny inspirovalo podobnými projekty v tuzemsku i zahraničí, ale v porovnání s nimi chce jít ještě dál.

„Důležitou skutečností je nejenom fakt, že všechny dílny jsou vybaveny profesionálními stroji, které si běžný kutil nebo i začínající řemeslník nemůže jen tak pořídit, ale  také, že návštěvníkům k dispozici budou vyškolení mistři a instruktoři,“ říká Gabriel Duda, výkonný ředitel spolku Řemeslný inkubátor, který Fajnou Dílnu provozuje. A to je právě i hlavním smyslem fungování Fajne Dílny - podpořit začínající živnostníky v řemeslných oborech. Ti si totiž do začátku nebudou muset pořizovat vlastní drahé vybavení a ve Fajne Dílně si svou podnikatelskou činnost budou moci jednoduše vyzkoušet. K tomu dostanou i příslušný vzdělávací servis v podobě workshopů a odborných seminářů, které jim pomohou v jejich začátcích. „Do budoucna počítáme i se zprostředkováním kurzů v oblasti účetnictví a daní, aby začínající řemeslníci byli připraveni opravdu na všechno,“ doplňuje Gabriel Duda.

Uživatelé jednotlivých dílen se stanou členy Fajne Dílny, přičemž si budou moci vybrat z tarifů HOBBY a PROFI, kdy každý tarif má trochu jiné možnosti. Pokud si někdo bude chtít nějakou dílnu jen tak nezávazně vyzkoušet, má možnost se přijít podívat vždy ve středu, kdy tento den bude určen jako veřejnosti zcela otevřený. Organizovány budou i workshopy, na kterých budou lektoři vyučovat, jak si vyrobit konkrétní výrobky.