Ostrava láká investory na veletrhu MIPIM

17. 3. 2017 Evropská přehlídka nemovitostí a investičních příležitostí vrcholí

Dnešním dnem vrcholí veletrh MIPIM, největší evropská přehlídka nemovitostí a investičních příležitostí, jejíž 28. ročník probíhá ve Festivalovém paláci francouzského Cannes od úterý 14. března. V konkurenci desítek evropských metropolí a regionů o pozornost zahraničních investorů usiluje také Ostrava ve společné expozici Czech Cities, v níž se poprvé v historii veletrhu spojila s Prahou, Brnem a komerčními partnery působícími na českém realitním a investičním trhu.  

Přestože je koordinace sdružených prezentací velmi náročná, jsme přesvědčeni, že se vyplatí,“ komentoval Tomáš Macura, primátor města Ostravy, které bylo koordinátorem prezentace tří největších českých měst na letošním MIPIMu. „Ukazuje se, že trh evropských metropolí je čím dál víc konkurenční. Vypovídá o tom i fakt, že se MIPIMu zúčastnilo na 700 zástupců municipalit, mezi nimi všechny významné evropské metropole od Londýna přes Berlín a Paříž až po Moskvu. Středoevropská města často nabízejí pro vstup investorů srovnatelné podmínky. Na rozhodování o umístění investice do konkrétní lokality či projektu tak mají vliv i zdánlivé maličkosti. To, že jsme sdružili své síly i finanční prostředky a prezentovali jsme Českou republiku, její investiční prostředí a realitní trh poprvé v jedné expozici, bylo pro potenciální investory mnohem efektivnější a přehlednější.“ Konkrétní výsledky první společné prezentace tří největších českých měst na MIPIMu ukáže až čas - vzhledem k výši investic do rozsáhlých projektů je to vždy běh na dlouhou trať. Již nyní ale lze říci, že návštěvnost expozice byla vysoká; recepce na stánku pro stávající a potenciální obchodní partnery a investory ve středu 15. března se zúčastnilo na 150 hostů. 

Objem investic na českém realitním trhu dosáhl loni rekordní úrovně více než 100 miliard Kč a obdobný objem se očekává i letos. Ostrava proto na MIPIM přivezla zbrusu novou nabídku atraktivních lokalit v historickém centru města, pro které hledala investory a developery. Jde o lokality Karolina, areál Černé louky a proluky u západní strany Masarykova náměstí, kde celkem může vzniknout až 336 100 m2 pro novou výstavbu. Dalším prezentovaným projektem v okolí centra města byla rekonstrukce historické budovy městských jatek. Primátor Ostravy Tomáš Macura k prezentaci na MIPIMu uvedl: „Ostrava se nadále rozvíjí směrem k dynamickému modernímu městu: vznikají zde centra excelence, kde se daří inovacím a kde se realizují nové projekty ve všech segmentech realitního trhu. K tomu přispívá nejen jasně daný územní plán, který má plnou podporu města a je tak pro investory jasným pozitivním signálem, ale také například memorandum o spolupráci s Moravskoslezským krajem při rozvoji inovačního podnikání. Na letošním MIPIMu jsme chtěli ukázat, jak myšlenku živého, kreativního města s inovačním potenciálem dále posouváme vpřed. Naším cílem je oživení centra města, aby bylo příjemným místem pro život jak pro nově příchozí, tak i pro stávající obyvatele. Plochy v srdci Ostravy chceme revitalizovat a obohatit je především pro rezidenční funkci. S tou by měla jít ruku v ruce i práce (v podobě výstavby kanceláří) a zábava (v podobě realizace projektů pro volnočasové aktivity od nakupování přes sport až po zábavu). Nové plochy pro všechny tyto funkce mohou vznikat i v lokalitě Karolina jako spojnicí mezi Dolní oblastí Vítkovice a centrem města; na zastavění těchto pozemků město nyní zadalo zpracování urbanistické studie. Za další vlajkový projekt považujeme rekonstrukci historické budovy městských jatek. Tu Ostrava vykoupila od soukromého vlastníka a nyní probíhá mezinárodní soutěž architektů pro výstavbu centra pro kulturní a společenské účely, především pro galerii moderního umění Plato. Naše spolupráce s budoucími investory může probíhat různým způsobem: například u ploch v centru Ostravy může jejich část být investicí města a další části mohou rozvíjet soukromí investoři. Právě pro tato jednání je pro nás MIPIM ideální příležitostí.“

Česká republika je ze strany zahraničních investorů vnímána jako bezpečná země pro investice, navíc je i atraktivní zemí pro práci (v globálním žebříčku The Global Talent Competitiveness Index - GTCI, hodnotícím atraktivitu 118 zemí světa z hlediska pracovních podmínek a příležitostí, patří Česku 23. příčka). Silnější investiční aktivita může podpořit dynamiku růstu HDP, který vloni zpomalil růst na 2,3 % (v letošním roce očekává Ministerstvo financí růst HDP o 2,6 %).

MIPIM patří k nejvýznamnějším globálním evropským fórům v oboru. I když oficiální statistika veletrhu ještě není k dispozici, odhad francouzského organizátora činí 23 000 akreditovaných účastníků z 90 zemí, vystavujících na více než 19 000 m2 plochy. Z České republiky přijelo do Cannes na 50 společností. Pro města a regiony je MIPIM důležitou prezentační příležitostí, kde se mohou pochlubit realizovanými projekty velkého rozsahu, představit své vize a v podmínkách stále většího konkurenčního boje mezi metropolemi a celými regiony také přilákat investory, jichž přijelo do Cannes 5.300.

Také letos byl veletrh MIPIM ukazatelem globálních trendů. Revoluce v technologiích, geopolitická nestabilita a společenské změny se promítají do celosvětového byznysu – a MIPIM ilustroval, že ani realitní trh není výjimkou. Letošním ústředním tématem proto byla myšlenka „Nového údělu“, parafrázujícího Rooseveltův meziválečný New Deal v USA jako soubor ekonomických a sociálních reforem. Problematiku otevřel svým příspěvkem celosvětově uznávaný globální stratég Parag Khanna a navázalo na něj dalších 16 konferencí a workshopů. Realitní experti se shodli na tom, že „Nový úděl“ klade před současný světový trh s nemovitostmi čtyři velká témata. Prvním z nich je nutnost systematického urbanistického plánování. Na Zemi bude již brzy žít 8,3 mld. lidí a do roku 2050 dvě třetiny z nich budou žít ve městech. To bude klást na světové metropole obrovské nároky - např. pokud jde o jejich schopnost reagovat na klimatické změny, strategie investování, architekturu či stavební technologie. Druhým úkolem je efektivnější využívání zdrojů. Do popředí zájmu se dostává cirkulární ekonomika - zvlášť se zřetelem na to, že energetická poptávka vzroste o 40 % a polovina světové populace bude žít v oblastech s nedostatkem vody. Třetím tématem jsou ekonomické a geopolitické změny. Brexit a volby v USA, Francii, Německu, Itálii a Nizozemsku – to vše bude mít vliv na globální realitní trh, na investice s ním spojené i na budoucí mezinárodní spolupráci. Tohoto tématu se dotkl jak tradiční veletržní summit primátorů, tak i investiční summit s účastí více než 5 000 akreditovaných mezinárodních investorů a zástupců finančních institucí. Čtvrtou velkou výzvou je digitalizace a s ní související témata, která budou čím dál víc ovlivňovat realitní sektor: tzv. Big Data, Smart Data promítající se např. do „chytrých domácností“, umělá inteligence, virtuální realita, 3D tisk a jeho využití v architektuře a stavebnictví apod. Evergreenem veletrhu nadále byla témata, která s myšlenkou „Nového údělu“ souvisejí: inovace a výstavba zelených budov. Speciální workshopy měly také jednotlivé segmenty realitního trhu: bydlení, maloobchodní a kancelářské nemovitosti, hotely, průmyslové a logistické nemovitosti i projekty zdravotní péče, které se dostávají do popředí zájmu v souvislosti se stárnutím světové populace.

Vyvrcholením veletrhu se jako každoročně stalo vyhlášení MIPIM Awards, nejlepších staveb světa uplynulého roku. Tyto prestižní ceny byly letos u příležitosti veletrhu předány vítězným projektům v 11 kategoriích: Administrativní centra, Rekonstruované budovy, Rezidenční projekty, Obchodní centra, Hotely a turistické rezorty, Průmyslové a logistické nemovitosti, Nemocnice a další projekty zdravotní péče, Zelené budovy, Městské projekty regenerace, Projekty budoucnosti a Projekty budoucnosti velkého rozsahu (přesahující 150 000 m2 plochy).

29. ročník veletrhu MIPIM se v Cannes uskuteční od 13. do 16. března 2018.