Vyšla kniha Ostrava ve vzpomínkách

24/11 2017

Kniha Ostrava ve vzpomínkách představuje významné církevní stavby na území Ostravy, ostravské veřejné a poštovní budovy a úřadovny, haldy, kolonie, sportoviště, za 2. světové války vybombardované ulice anebo významné osobnosti našeho města. Knihu pokřtil náměstek primátora Zbyněk Pražák vodou z Ostravice.

Vyšla kniha Ostrava ve vzpomínkách

Tvůrci knihy Bohuslav Žárský a Zdeněk Wludyka (zprava) s náměstkem primátora Zbyňkem Pražákem. Foto: René Stejskal

Bohuslav Žárský představil svou novou knihu Ostrava ve vzpomínkách v knihkupectví Artforum. „Je to moje již 22. kniha a třetí a tím pádem i poslední z trilogie o Ostravě,“ řekl Bohuslav Žárský, který pro knihu využil pohlednice největšího ostravského sběratele Zdeňka Wludyky. Ten má ve své sbírce deset tisíc pohlednic z Ostravy. „Má pohlednice nebo fotografie každého místa, na které jsem si vzpomněl a o kterém v knize píši,“ usmíval se Bohuslav Žárský. Autoři poslední knihu trilogie vydali jako připomínku 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě.

Knihu pokřtil vodou z řeky Ostravice náměstek primátora Zbyněk Pražák. „Každá taková kniha obohacuje naše město,“ zdůraznil Zbyněk Pražák.

Ostrava ve vzpomínkách se zabývá historií ostravských církevních staveb, škol, pošt, sokoloven, jednotlivé kapitoly jsou věnované i ostravských haldám, dělnickým koloniím, za války vybombardovaným ulicím a významným osobnostem města.