Třiďte odpad!, bubnuje OZO do světa

16/12 2014

Třiďte odpad! Toto sdělení bubnují v těchto dnech v ostravských obchodních centrech „popeláři“ z odpadové společnosti OZO Ostrava. Jeden z jejich tzv. flash mobů můžete vidět na webu OZO (zde) nebo You Tube (zde). Akci OZO podpořila náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Třiďte odpad!, bubnuje OZO do světa

„Ostravě se daří každoročně z komunálního odpadu vytřídit zhruba 15 procent plastů, skla a papíru. Většinu komunálního odpadu zatím ukládáme na skládku v Ostravě-Hrušově. Čím více odpadu budeme umět využít, tím se celý systém stane efektivnější a bude mít pozitivní dopad i na životní prostředí ve městě. Třídit je to, co pro životní prostředí může udělat každý z nás a stojí nás to přitom jen minimum úsilí navíc,“ uvedla Šebestová.

Každý rok se v Ostravě vyprodukuje více než 50 tisíc tun směsného odpadu, který je nutno zlikvidovat na skládce. Pokud chceme skládkování omezit, je třeba třídit ještě víc. A je to také otázka peněz. Jen za vytříděné plasty se každoročně do městské kasy vrací více než 30 milionů korun. Za rok 2013 to bylo bezmála 37 milionů Kč, za rok 2014 by to mělo být ještě o milion víc. I toto je důvod, proč se poplatek za sběr a svoz komunálního odpadu drží v Ostravě už deset let na stále stejné úrovni – 498 korun na osobu a rok.