Svět techniky ostravským domem roku

20/5 2015

V obřadní síni radnice se 19. května konalo slavnostní vyhlášení výsledků 21. ročníku  soutěže o Ostravský dům roku 2014, pořádané městem Ostrava. Vítězem se stal Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice. Ceny předali primátor Tomáš Macura a náměstek primátora pro investice Kamil Bednář.

Svět techniky ostravským domem roku

Od primátora Tomáše Macury převzal cenu za Svět techniky, Ostravský dům roku, Jiří Michálek ze sdružení Dolní oblast Vítkovice. Vlevo je náměstek primátora Kamil Bednář. Foto: J. Zerzoň

Za přítomnosti náměstků primátora Zbyňka Pražáka, Kateřiny Šebestové, Iva Hařovského, radního města Davida Pflegra, tajemníka magistrátu Břetislava Gibase, vedoucího útvaru hlavního architekta magistrátu Cyrila Vltavského, zástupců investorů, projektantů a stavebních firem představil člen odborné poroty architekt Václav Filandr postupně patnáct nominovaných staveb a rekonstrukcí dokončených a uvedených do provozu v letech 2013 a 2014.

Verdikt odborné komise tvořené nezávislými experty z řad odborníků, zástupci samosprávných orgánů městských obvodů, města a magistrátu stvrdila svým usnesením rada města. Vítězem stavební architektonické soutěže s právem užívat prestižní titul Ostravský dům roku 2014 se stala budova Světa techniky (Science and technology centrum) v Dolní oblasti Vítkovice, postavená podle projektu AP Atelier Praha, architekta Josefa Pleskota. Dodavatelem stavebních prací byla Subterra a. s., Divize 2 Praha, investorem zájmové sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovice (DOV). Se ziskem titulu je spojena finanční odměna ve výši 300 tisíc korun. Cenu převzal předseda představenstva sdružení DOV Jiří Michálek.

V pořadí druhým vyhodnoceným dílem a držitelem odměny ve výši 150 tisíc korun je Národní superpočítačové centrum IT4Innovations v Porubě. Budovu projektovala firma OSA projekt, architekti Martin Chválek, Marek Danyš a Pavel Pietak, generálním dodavatelem stavby byla společnost IMOS Brno, investorem VŠB-TU. Cenu převzal ředitel IT4I Martin Palkovič.

Čestné uznání porota udělila Sportovnímu areálu U Cementárny ve Vítkovicích (OSA projekt, arch. A. Vojtasík, investor město Ostrava, dodavatel Strabag), Planetáriu Ostrava v Krásném Poli (arch. P. Hájek, interiér arch. J. Zelinka a P. Harazimová, Ateliér 38, investor VŠB-TU, tech. a konstr. řešení PPS Kania, J. Kania, D. Foldyna, dodavatel VOKD), Poradenskému a prezentačnímu centru Elements v Moravské Ostravě (arch. J. Linhart, investor Gienger s. r. o., dodavatel A-print) a Lékařské fakultě Ostravské univerzity ve Vítkovicích (Projekt Studio EUCZ, arch. D. Kotek a K. Holenková, Projekt 2010, S. Madry a T. Kuzník, dodavatel Hochtief CZ).