Ředitelé městských policií v Ostravě

17/4 2014

Schůzka kolegia ředitelů městských policií statutárních měst ČR a hlavního města Prahy proběhla ve čtvrtek 17. dubna v Ostravě. Zahájení na Slezskoostravském hradě se zúčastnil primátor města Ostravy Petr Kajnar.

Ředitelé městských policií v Ostravě

Kolegium ředitelů městských policií při jednání na Slezskoostravském hradě. Foto: J. Urban

V úvodním slovu Petr Kajnar podtrhl nezastupitelnost obecních policií při ochraně veřejného pořádku. Na příkladu ostravské městské policie a jejich výborných výsledků, zejména při potírání drobné kriminality, dokumentoval oprávněnost existence strážníků i smysluplnost prostředků, které na ně obce vynakládají. V případě Ostravy a její městské policie jde o 350 milionů korun ročně. Co se týče snah o lepší sociální a profesní zabezpečení strážníků primátor připustil, že současný stav neodpovídá nárokům, které služba u městské policie na její příslušníky klade. Přimlouval se za to, aby strážnici měli obdobné výhody jako jejich kolegové u republikové policie.

Účastníci jednání, kterého se zúčastnili také zástupci policejního prezidia a Městského ředitelství Policie ČR, se v pracovní části zabývali podmínkami vzniku Unie obecních a městských policií, podporou projektů v oblasti prevence kriminality, přístupy do registrů ministerstva vnitra a dalšími tématy z oblasti práce městských a obecních policií. Odpoledne si prohlédli dispečerské pracoviště Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje určeného pro příjem tísňových volání a koordinaci mimořádných a krizových událostí.

Schůze kolegia ředitelů městských policií se konají pravidelně již několik let a slouží k předávání si zkušeností a řešení aktuálních témat ve vztahu k policejní práci.