Ostravská divadla míří do Prahy

24/2 2017

Přehlídka ostravských divadel v Praze se letos koná již poosmé. Profesionální ostravské soubory uvedou v pražských divadlech začátkem listopadu sedm představení. Přehlídka je připravována s předstihem, aby ostravské scény představily v hlavním městě své opravdu nejlepší inscenace.

Ostravská divadla míří do Prahy

Thomas Weihappel a Jana Sibera v opeře Hamlet. Foto: NDM – Martin Popelář

Na divadelní přehlídce Ostrava v Praze zahrají ostravské soubory sedm představení, což je o dvě inscenace více než minulosti. „Co do kvality posunujeme laťku hodně vysoko. Naše divadla zahrají v Praze inscenace, které jsou tady dlouhodobě vyprodané a které získaly ocenění anebo ceny získali jejich představitelé. Přehlídku jsme začali připravovat s výrazným předstihem, abychom vše sladili a mohli uvést opravdu to nejlepší,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Přehlídku zahájí ve Stavovském divadle Národní divadlo moravskoslezské operou Hamlet, která je kritiky nejlépe hodnocenou inscenací divadla v loňském roce a dva hlavní představitelé Jana Sibera a Thomas Weinhappel bylo nominováni na Cenu Thálie.  Divadlo loutek uvede hru Dášenka a Komorní scéna Aréna tři oceňované hry - S nadějí, i bez ní, Slyšení a Smíření. Slyšení je inscenací roku 2015 v anketě Divadelních novin.

Divadelní společnost Petra Bezruče zahraje Spalovače mrtvol s Norbertem Lichým v hlavní roli. Festival uzavře muzikál Edith a Marlene. Představitelka hlavní role Hana Fialová získala za svůj výkon v tomto muzikálu Cenu Thálie.

První ročník přehlídky se konal v roce 2010 ve spojitosti s kandidaturou Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury. Letošní ročník se uskuteční v termínu 4. až 8. listopadu a město jej podpoří částkou 1,3 milionu korun.