O cílech a snech ostravských stipendistů

24/6 2016

Mají za sebou úspěšné studium, zahraniční stáže, první vědecké úspěchy. Stipendisté města Ostravy... S těmi, kteří uspěli ve výběrovém řízení na akademický rok 2015/2016 se 23. června setkali zástupci vedení města v čele s předsedou komise pro vzdělávání, vědu a výzkum Janem Veřmiřovským. Při prezentacích je stipendisté seznámili se svojí prací, cíli a vědeckými sny.

O cílech a snech ostravských stipendistů

Tereza Ďurovcová při prezentaci výsledků svého výzkumu slunečního větru. Foto: J. Zerzoň

A ty jsou opravdu ambiciózní a dalekosáhlé. Například bakalářka Tereza Ďurovcová, studentka Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, se zabývá výzkumem slunečního větru a měřením jeho parametrů přístrojem BMSW, který vyrobili studenti UK a který byl umístěn na oběžné dráze Země. Jejím úkolem a cílem je najít vysvětlení pro některé anomálie v chování tohoto větru, které přístroj zjistil jako vůbec první na světě. Magistra Kateřina Growková z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity se zabývá výzkumem rakoviny krevních buněk a jejím snem je přesně popsat a vyčlenit různé druhy tohoto onemocnění a najít na ně účinné léky. Podobné cíle mají i další. Povede se jim to?

Stipendia poskytuje Ostrava od akademického roku  1996/1997. Do dnešního dne je získalo 253 osob – vysokoškolských studentů, doktorandů, osob studujících na zahraničních vysokých školách nebo vynikajících studentů se zdravotním handicapem. Zatímco původně vyčleňovalo město ze svého rozpočtu na stipendia ročně 300 tisíc korun, v současné době věnuje na tento účel ročně 1,1 mil. korun. Podle místa a povahy studia může roční stipendium pro jednoho studenta dosáhnout hodnoty 55 tisíc, 82,5 tisíce nebo 110 tisíc korun. V akademickém roce 2015/2016 pobíralo stipendium 16 studentů.