Miliardové investice oživí Ostravu

9/3 2017

Akční plán, který navazuje na Strategický plán rozvoje Ostravy na léta 2017 až 2023, obsahuje 68 strategických projektů za 27,6 miliardy korun. O projektech, mezi něž patří výstavba koncertní haly a fakulty umění, rekonstrukce budovy historických jatek, modernizace hlavního nádraží, revitalizace lesoparku Benátky a Pustkoveckého údolí, informoval primátor Tomáš Macura.

Miliardové investice oživí Ostravu

Část projektů přispěje k oživení historického centra Ostravy. Foto: archiv MMO

Ostravský akční plán schválili zastupitelé na svém březnovém zasedání. Finanční objem 68 strategických projektů dosahuje částky 27,6 miliardy korun. „Jsou zde zahrnuty i projekty dalších investorů, na kterých Ostrava jen participuje. Město Ostrava je investorem projektů, které jsou vyčísleny na 13,5 miliardy korun. Počítáme s tím, že na polovinu této částky získáme dotace, takže město zainvestuje částku kolem šesti až sedmi miliard korun,“ vysvětlil primátor Tomáš Macura.

Některé projekty oživí centrum. Mezi ně patří výstavba nové Fakulty umění Ostravské univerzity na Černé louce, postavení obytného domu Lauby na parkovišti vedle Ostravského muzea nebo spoluúčast na výstavbě dalších obytných domů poblíž Havlíčkova nábřeží nebo v Janáčkově ulici. Tyto aktivity zvýší počet obyvatel v centru Ostravy a tím následně přilákají do těchto míst další služby a obchody.  

Do akčního plánu byly zařazeny i další, tzv. inspirativní projekty. Těch je zatím 62, přičemž 12 z nich navrhli občané, dalších 14 pochází od městských obvodů nebo veřejných institucí. Zbývajících 36 pochází od odborníků z pracovních skupin. Jde např. o projekt Národního bezpečnostního centra Ostrava, veřejný prostor ve Vysokoškolském kampusu VŠB-TU Ostrava nebo chytrou čtvrť u Vozovny Poruba. Tyto projekty teprve čeká vyhodnocení proveditelnosti. Projekty veřejnosti řeší dopravu do Dolní oblasti Vítkovice, informativní tabule s odjezdy autobusů na zastávkách na Svinovských mostech nebo využití důlních vod.

„Akční plán zůstává až do roku 2023 živým dokumentem. Své náměty může zasílat veřejnost prostřednictvím formuláře, projekty může iniciovat magistrát, obvody anebo městské společnosti. Průběžně je budeme vyhodnocovat, a to z pohledu naplnění strategických cílů, přínosu pro město i možnosti financování a realizovatelnosti. Ty, které nejlépe splní nastavené parametry, schválí orgány města a jednou ročně budou doplněny do aktualizací akčního plánu,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Strategický plán rozvoje města na léta 2017 - 2023 s výhledem do roku 2030 vznikal pod značkou fajnOVA v průběhu roku 2016. Do jeho tvorby se zapojilo přes 250 odborníků a osobností a přes 20 tisíc obyvatel města a jeho návštěvníků, což je unikátní v Česku a málo vídané i jinde ve světě. Bližší informace o procesu vzniku a dílčích výstupech jsou zveřejněny na stránkách www.fajnova.cz.

I po schválení strategie zůstává v provozu komunikační platforma fajnOVA, která bude i dále využívána pro komunikaci s občany a dále bude sloužit jako portál pro zveřejňování informací o strategickém plánu, jednotlivých projektech, navrhovaných koncepcích i významných akcích. Jedná se o webové stránky, facebookový profil, účet na Twitteru a Instagramu.

V současné době strategický plán prochází ještě procesem hodnocení vlivu na životní prostředí (tzv. SEA), v rámci kterého se uskuteční veřejné projednání, a to v úterý 28. března od 15 hodin v budově radnice města. Veřejnosti se tak nabízí další možnost vyjádřit se ke schválenému Strategickému plánu města Ostravy.