Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Končí veletrh v Cannes, na kterém se prezentuje Ostrava

Poslední změna: Úterý 21.03.2017 10:35 - Stejskal René

Středa 15.03.2017 13:01

Prestižního veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM v Cannes se Ostrava účastní již podvacáté v řadě za sebou. Vůbec poprvé v historii se jedná o společnou expozici s názvem Czech Cities, ve které se představuje spolu s Prahou a Brnem. Právě Ostrava připravila tuto expozici pro všechna tři města. Ostrava nabízí investorům lokality na Černé louce, u Nové Karoliny nebo proluky v historickém centru.  

Končí veletrh v Cannes, na kterém se prezentuje Ostrava

Jednání v expozici tří měst na veletrhu MIPIM v Cannes.

Atraktivní zastoupení tří největších českých měst reprezentovaných primátory a jejich náměstky na veletrhu MIPIM ve francouzském Cannes ve dnech 14. až 17. března je důstojnou pozvánkou pro velké množství odborníků – pro investory, zástupce evropských měst a celých regionů, bank, finančních institucí i dalších významných hráčů světového realitního a investičního trhu. Investoři tak budou mít možnost získat ucelený přehled o České republice a o investičních příležitostech v Ostravě, Praze a Brně.

„Přestože je koordinace sdružených prezentací velmi náročná, jsme přesvědčeni, že se vyplatí. Letošního ročníku veletrhu se zúčastní na 700 zástupců municipalit. Ukazuje se, že trh evropských metropolí je čím dál víc konkurenční. Středoevropská města a regiony často nabízejí pro vstup investorů srovnatelné podmínky. Na rozhodování o umístění investice do konkrétní lokality či projektu tak mají vliv i zdánlivé maličkosti – například kvalitní marketing,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura. „To, že sdružujeme své síly i finanční prostředky a prezentujeme Českou republiku, její investiční prostředí a realitní trh poprvé ve společné expozici, je pro potenciální investory mnohem efektivnější. Všechny podstatné informace získají na jednom místě, kde také mohou vést jednání s nejvyššími zástupci jednotlivých měst,“ dodal Tomáš Macura.

Společná expozice, v níž má každé město svou vlastní část pro jednání, má několik výhod. Zatímco vloni měla expozice Ostravy velikost necelých 140 m², letos má společný stánek větší plochu 253 m² a protože je vytvořen v jednotném designu, působí celistvě. Kromě vyšší atraktivity společné expozice je významná i finanční úspora, která převyšuje milion korun oproti loňským nákladům.

Ostrava na MIPIM přivezla zbrusu novou nabídku atraktivních lokalit v historickém centru města. Jedná se o lokality Karolina, areál Černé louky a proluky u západní strany Masarykova náměstí, které navazují na původní historické jádro Moravské Ostravy. Jejich poloha v trojúhelníku kolem hlavního náměstí umožňuje synergii budoucích funkcí nové zástavby a stávajících funkcí významných kulturních, společenských a obchodních institucí. Územní plán k těmto lokalitám stanovuje využití smíšené plochy pro bydlení a občanskou vybavenost s intenzivní vícepodlažní zástavbou o výškové hladině vyšší než tři nadzemní podlaží. Jedná se o městskou zástavbu polyfunkčního charakteru.  

„Ostrava se nadále rozvíjí směrem k dynamickému modernímu městu: vznikají zde centra excelence, kde se daří inovacím a kde se realizují nové projekty ve všech segmentech realitního trhu. K tomu přispívá nejen jasně daný územní plán, který má plnou podporu města a je tak pro investory jasným pozitivním signálem, ale také například memorandum o spolupráci s Moravskoslezským krajem při rozvoji inovačního podnikání. Na letošním MIPIMu jsme chtěli ukázat, jak myšlenku živého, kreativního města s inovačním potenciálem dále posouváme vpřed. Naším cílem je oživení centra města, aby bylo příjemným místem pro život jak pro nově příchozí, tak i pro stávající obyvatele,“ řekl primátor Macura.

„Plochy v srdci Ostravy chceme revitalizovat a obohatit je především pro rezidenční funkci. S tou by měla jít ruku v ruce i práce v podobě výstavby kanceláří a zábava v podobě realizace projektů pro volnočasové aktivity od nakupování přes sport až po zábavu. Nové plochy pro všechny tyto funkce mohou vznikat i v lokalitě Karolina jako spojnicí mezi Dolní oblastí Vítkovice a centrem města. Na zastavění těchto pozemků město nyní zadalo zpracování urbanistické studie,“ vypočetl Tomáš Macura.

Za další vlajkový projekt považuje město rekonstrukci historické budovy městských jatek. Tu Ostrava vykoupila od soukromého vlastníka a nyní probíhá mezinárodní soutěž architektů pro výstavbu centra pro kulturní a společenské účely, především pro galerii moderního umění Plato. „Naše spolupráce s budoucími investory může probíhat různým způsobem, například u ploch v centru Ostravy může jejich část být investicí města a další části mohou rozvíjet soukromí investoři. Právě pro tato jednání je pro nás MIPIM ideální příležitostí,“ konstatoval primátor Tomáš Macura.