Město buduje flotilu „čistých“ vozidel

7/12 2016

Město Ostrava plní závazek jít cestou čisté mobility. Magistrát používá od začátku tohoto týdne dva nové elektromobily Nissan Leaf, v úterý 29. listopadu Rada města rozhodla o podání žádosti o dotaci na nákup 24 nízkoemisních vozidel z Národního programu Životního prostředí (NPŽP). Informoval o tom primátor Tomáš Macura.

Město buduje flotilu „čistých“ vozidel

Jeden ze dvou elektromobilů Nissan Leaf, zakoupených s marketingovou podporou firmy ČEZ. Foto: P. Havránek

Z celkového počtu 24 nových vozidel bude 18 aut s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) a 6 elektromobilů. „Tímto nákupem bychom chtěli doplnit flotilu deseti nízkoemisních aut na CNG, které už používá Městská policie, a dvou elektromobilů, které uvádíme do provozu právě dnes,“ uvedl primátor Macura.

Nová nízkoemisní a bezemisní vozidla by mělo město nakoupit v letech 2017 a 2018. Celkem 17 automobilů na CNG je určeno pro městskou policii, jeden pro magistrát. O elektromobily se rozdělí magistrát (2 ks) a městské obvody Radvanice o Bartovice (2), Stará Bělá a Hrabová (po 1). O tom, zda se svojí žádostí uspělo, se město dozví nejpozději v březnu 2017. Celková hodnota projektu je vyčíslena na 15 870 tisíc korun, dotace by v případě jeho schválení u NPŽP dosáhla výše 2220 tisíc korun.

„Žádost navazuje na městskou koncepci udržitelné mobility, či spíše čisté mobility, protože jiná dlouhodobě udržitelná alternativa není,“ konstatoval Tomáš Macura. Provoz celé výsledné flotily 36 nízkoemisních a bezemisních automobilů by znamenal snížení emisí CO2 do ovzduší o zhruba 60 tisíc kilogramů za rok, množství emisí oxidů dusíku, oxidů síry a především škodlivých aromatických uhlovodíků by pokleslo o 400 kilogramů ročně u každé položky. „Z těchto důvodů městská rada rozhodla také o tom, že město už nebude nakupovat žádná vozidla na naftu,“ doplnil primátor.