Konference na téma sdružené nákupy

26/9 2014

Ve čtvrtek 25. září se v prostorách Radnice města Ostravy v zasedacím sále zastupitelstva města konala celostátní konference na téma sdružených nákupů s názvem Systém sdružených nákupů statutárního města Ostrava…prověřená cesta k úsporám.

Konference na téma sdružené nákupy

FOTO: Účastníci konference. Snímky J. Zerzoň

Pátý ročník celostátní konference se tematicky zabýval zejména jednotnými nákupy pro téměř 180 subjektů, nastavením pravidel tak, aby se zamezilo korupci, odměňováním těch, kteří nakupují efektivně a šetří tak peníze či tím, jak řídit změny v samosprávách.

Ostrava začala s centralizovaným nákupem elektrické energie prostřednictvím aukcí před šesti lety jako první město v ČR. Neustále roste počet městských organizací, které využívají systému sdružených nákupů a tím se podílejí na hospodárném, efektivním a účelném vynakládání finančních prostředků.

Zavádění systému bylo náročné. Organizace nebyly zvyklé nakupovat systematicky a navíc samotný systém byl pro nás pro všechny zcela nový. Bylo nutné prosadit změny v procesech. Systém přinesl větší zodpovědnost organizací za jejich hospodaření i jednotlivých zaměstnanců, kteří mají nákupy na starost. Dosáhlo se tak maximální transparentnost nákupů,“ řekl k začátkům projektu primátor města Ostravy Petr Kajnar. Projekt přinesl Ostravě za čtyři roky úsporu přes čtvrt miliardy korun.

Hlavními tématy letošní konference byl systém Sdružených nákupů, principy jeho fungování a ekonomické vyhodnocení, nástroj pro efektivní manažerské řízení zřizovaných organizací, legislativa a právní rámec sdruženého nákupu a e-Aukce jako fenomén pro veřejnou správu. Dalšími tématy byly veřejné zakázky v elektronické formě, resortní systémy centralizovaných nákupů, e-Tržiště, a jak docílit ekonomické výhodnosti v praxi.

Konference byla určena pro vedení státní správy, krajských úřadů a velkých měst České republiky a pro vedení organizací zřízených statutárním městem.