Historie Třebovic, Radvanic a Bartovic

4/12 2017

Putovní výstavu z historie Ostravy nazvanou Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti viděli obyvatelé většiny ostravských obvodů. V prosinci výstava doputuje do posledních dvou obvodů – Třebovic a Radvanic a Bartovic. Jeden z panelů je vždy věnován historickým událostem v daném obvodě.

Historie Třebovic, Radvanic a Bartovic

Putovní výstava zamíří v prosinci do obvodů Radvanice a Bartovice a Třebovice. Ilustrační foto: Lukáš Kaboň

Výstava nazvaná Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti připravená Archivem města Ostravy symbolizuje ve zkratce cestu, kterou naše město urazilo na své pouti od pravěku až po současnost. Jako součást oslav 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě putovala všemi ostravskými obvody, přičemž čtyři výstavní panely jsou věnovány Ostravě a jeden obvodu, v němž je výstava umístěna. Posledními ostravskými částmi, kde bude k vidění, jsou Třebovice a Radvanice a Bartovice.

V obvodu Radvanice a Bartovice se koná vernisáž v pondělí 4. prosince v 16 hodin v bartovickém Společenském domě. Veřejnosti je přístupná ve všední dny od 9 do 18 hodin až do 31. prosince. Panel věnovaný tomuto obvodu přináší průřez historie kdysi samostatných obcí Radvanic a Bartovic, a to od dob, kdy se ještě jednalo o malé zemědělské vesnice, až do nepříliš vzdálené minulosti, kdy v nich vznikly významné průmyslové podniky a netěžební báňské organizace. Připomínají také dějinné události z náboženského a společenského života.

Výstava v Třebovicích bude zahájena 5. prosince v 14.30 hodin v prostorách místní radnici a zájemci si ji mohou prohlédnout ve všední dny od 9 do 17 hodin do 29. prosince. Panel věnovaný Třebovicím připomíná rod Stonawských, z něhož pocházely spisovatelka Marie Stona a výtvarnice Helena Scholzová-Železná, dále historické objekty - kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo zaniklý třebovický zámek.