Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Dny NATO už o tomto víkendu

Poslední změna: Úterý 19.09.2017 07:46 - Oborilová Hana

Úterý 12.09.2017 10:55

Víkend 16. a 17. září patří na Letišti Leoše Janáčka 17. ročníku Dnů NATO v Ostravě a 8. ročníku Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Diváky čeká atraktivní program, v němž se vůbec poprvé představí najednou tři mimoevropské země. Primátor Ostravy Tomáš Macura předá cenu představitelům nejlepší ukázky. O ní rozhodnou návštěvníci hlasováním na Facebooku.

Dny NATO už o tomto víkendu

Dny NATO se tradičně těší velkému diváckému zájmu. Foto: Jiří Zerzoň

Letošní Dny NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil nabídnou návštěvníkům tradičně pestrý program obohacený o řadu exkluzivních zahraničních premiér i derniér. Akce se ve dnech 16. a 17. září účastní 17 států. Poprvé v historii akce se představí tři mimoevropské země – Saudská Arábie, Jordánsko a Kanada. Na mošnovské letiště by mělo dorazit přes 80 kusů letecké techniky a přes 200 kusů pozemní techniky. Za oba dny pak bude možné sledovat přes 60 ukázek a 15 hodin hlavního programu.

Historicky podruhé budou mít diváci Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil AČR možnost na oficiálním facebookovém profilu města rozhodnout o nejlepší letecké ukázce. Fotografie budou v sobotu 16. září po skončení show po 18. hodině nahrány na facebookovou stránku statutárního města Ostravy, kde budou návštěvníci hlasovat pomocí tlačítka „to se mi líbí“ u fotografie zachycující ukázku jejich favorita. Vyhrává ukázka, která má v rozhodný čas, tedy v neděli 17. září v 9 hodin ráno, nejvíce „lajků“. Výherce letecké ukázky obdrží pohár a pamětní list přímo z rukou primátora Tomáše Macury. Z hlasujících bude opět vylosován výherce, který obdrží podepsaný plakát vítězného týmu a taktéž věcné ceny od města Ostravy.

„Dny NATO řadíme dlouhodobě mezi tzv. významné akce města Ostravy, protože patří mezi nejnavštěvovanější a nejatraktivnější události roku v regionu. A protože je to víkendová akce pro celé rodiny, rozhodli jsme se dát možnost právě těm nejdůležitějším - návštěvníkům, aby oni sami vybrali ukázku, která se jim nejvíce líbí. Cena primátora je tak cenou samotných diváků,“ dodává primátor statutárního města Ostrava Tomáš Macura. Město Ostrava letos podpořilo tuto největší bezpečnostní akci svého druhu v Evropě částkou 2,5 milionu korun.

V letošním roce je partnerským státem Dnů NATO Slovensko. Spojené státy americké se znovu vracejí se svými strategickými bombardéry, B-1B Lancer a B-52 Stratofortress, a s létajícím tankerem KC-135. Po Jordánsku se zde představí i zástupci Saudské Arábie s akrobatickou skupinou Saudi Hawks, jejichž vystoupení je často přirovnáváno k britským Red Arrows.

Na Dnech NATO se opět představí i Městská policie Ostrava, která si pro návštěvníky připravila nejen dynamické ukázky se služebními zvířaty, ale také seznámení s její preventivní činností. Strážníci městské policie budou mít také na starost kolárnu, kde si návštěvníci mohou odložit kola.

Bohatý bude i doprovodný program, k němuž přispěje město Ostrava zřízením relaxační zóny, která nabídne fotokoutek, projekční a biatlonovou laserovou střelnici či praktické informace o Ostravě a okolí, turistické a historické zajímavosti, dopravní spojení, upomínkové předměty, mapy, bedekry.

Vstup na jednu z největších vícedenních návštěvnických akcí u nás je zdarma. Areál mošnovského letiště se po oba dny otevírá v 8.30 hod., program potrvá do 17 hodin. Více na www.natodays.cz.