březen 2018

Development Newsletter!!! březen 2018

Ostrava opět míří na MIPIM představit nové investiční záměry

 

 

Ani na 29. ročníku prestižního mezinárodního veletrhu MIPIM ve francouzském Cannes nebude Ostrava chybět. Veletrhu, který se bude konat ve dnech 13. – 16. 3. 2018, se zástupci města účastní již po jednadvacáté. Podobně jako v loňském roce Ostrava spojila své síly s Prahou a Brnem a své investiční příležitosti bude nabízet ve společné expozici s názvem Czech Cities.

„Navážeme na společnou prezentaci měst a regionů, kterou jsme poprvé vyzkoušeli již na loňském veletrhu MIPIM s Prahou a Brnem a úspěšně rozšířili o kraje v říjnu 2017 na veletrhu Expo Real v německém Mnichově. Obě loňské společné expozice připravovala právě Ostrava, letos předáváme pomyslné žezlo hlavnímu městu. Věřím, že i tentokrát - pod organizačním vedením Prahy - přinese stánek stejný efekt a společná prezentace měst přiláká mnoho nových kontaktů a investičních příležitostí. Ostrava se zúčastní veletrhu MIPIM s nabídkou volných ploch pro lehký průmysl, rezidenčního bydlení či volnočasových aktivit v centru města. Budeme prezentovat také inovační ekosystém, který zvyšuje konkurenceschopnost města, úroveň života obyvatel a také kandidaturu Ostravy na titul European Green Capital 2020,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Společná expozice opět s plochou 253 m² má jednotný design a působí celistvě. Prezentační obsah stánku je přizpůsoben tématům, která přináší zajímavé synergie. Jde o témata inovace a infrastruktura, práce a život ve městech, která jsou zpracovaná tak, aby oslovila co nejširší spektrum návštěvníků veletrhu, ale zejména investory a developery z oblasti světového realitního a investičního trhu.

Hlavními tématy, které chce ostravská delegace nabízet, bude developerská příležitost v rozvojové zóně Ostrava-Hrušov a možnosti pro výstavbu v historickém centru města. Více informací o projektech, které společná expozice Czech Cities nabízí, bude možné z úst hlavních představitelů měst slyšet ve středu 14.3. v 15 hodin na stánku P-1 E.65, E.79.

 

Termín pro podání investičního záměru na rozvoj zóny v Ostravě - Hrušově končí 30.4.2018!

 

Hrušov

Jedním z témat, která budou diskutovaná na veletrhu MIPIM 2018, bude také revitalizace rozvojové zóny v Ostravě-Hrušově. Zóna o rozloze téměř 35 hektarů se dá využít pro lehký průmysl a logistiku, protože v těsné blízkosti je dálnice i železnice. Průmyslová zóna v Hrušově patří ke strategickým projektům Ostravy.

„Loni se nám podařilo vykoupit zbývající parcely a zcelit tak zónu. Nyní ji nabízíme developerům a čekáme na jejich nabídky,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Nabídky lze podávat do 30. dubna 2018. Město poté vyhodnotí nabídky z pohledu koncepce, nabídnuté ceny, objemu investic a počtu vytvořených pracovních míst. 

Více informací o výzvě k podání investičního záměru naleznete ZDE

 

Zahraničním investicím v Ostravě se daří


Prestižní časopis fDi´s Intelligence pravidelně vyhodnocuje investičně příznivé prostředí měst a regionů. V rámci žebříčku "fDi European Cities and Regions of the Future 2018/2019" se Ostrava umístila na 6. místě v kategorii Top10 fDi strategie. Slavnostní vyhlášení proběhne v rámci veletrhu MIPIM 2018.

Tomáš Macura, primátor města Ostravy, na toto umístění reagoval: „Ostrava je vzhledem ke své výhodné poloze v centru Evropy na průsečíku hlavních dopravních tepen vyhledávaným místem pro nové investiční příležitosti. Přestože v našem regionu převažují nové projekty v oboru automotive, daří se také centrům sdílených služeb, která ve městě vytváří rychle rostoucí sektor."  

Ostravský dům roku


Ostrava vyhlásila 24. ročník soutěže Ostravský dům roku, ve kterém bude oceněna stavba, dokončená nebo rekonstruovaná na území města v hodnoceném období 1. 1. 2016 do 31. 12. 2017. Zájemci o účast v soutěži mohou své stavby přihlásit do úterý 3. dubna do 11 hodin.

S udělením titulu je spojeno finanční ohodnocení ve výši 300 000 Kč a udělení bronzové plakety. V pořadí druhé vyhodnocené dílo obdrží odměnu ve výši 150 000 Kč. Kromě titulu „Dům roku“ a odměny za umístění na 2. místě má Rada města Ostravy právo na doporučení soutěžní komise udělit dalším budovám čestná uznání bez určení pořadí. Čestná uznání nejsou spojena s finančním ohodnocením. O svém favoritovi bude znovu rozhodovat také veřejnost. Přihlášku do soutěže si mohou zájemci stáhnout ZDE. Webová anketa bude spuštěna na začátku dubna.

Dosavadní vítězové soutěže Ostravský dům roku: Čs. obchodní banka na Hollarově ulici (1994), Administrativní budova firmy ICEC na Sokolské třídě (1995), Integrovaný dům v centru Ostravy (1996), Finanční úřad v  Ostravě Jihu (1997), Dostavba zimního stadionu SAREZA v  Porubě (1998), Divadlo loutek (1999), Národní divadlo Moravskoslezské (2000), Cestovní centrum Fischer na Jiráskově náměstí (2001), Dům knihy Librex (2002), Multifunkční budova I. Vědecko-technologického parku v Porubě (2003), Administrativní a provozní budova Liftcomp v Porubě (2004), Sídlo a výrobní základna společnosti Merko CZ v Hrabové (2005), Administrativní a skladový objekt společnosti Bextra ve Vítkovicích (2006), Rekonstrukce nádraží a přednádražního prostoru ve Svinově (2007), Hotel Park Inn v Moravské Ostravě (2008), Polyfunkční dům Elstav ve Vítkovicích (2009), Dům sociálních služeb pro seniory Landek v Petřkovicích (2010), Alternativní scéna Divadla loutek (2011), Multifunkční aula Gong Dolní Vítkovice (2012), Budova Concept House v Porubě (2013) a Svět techniky Science and technology centrum v Dolní oblasti Vítkovice (2014). Titul Ostravský dům roku 2015 byl udělen stavbě „Nové koupelny – Hudební klub v Moravské Ostravě“ (Heligonka). Vítězem za rok 2016 se stala Atletická hala Vítkovice v Ostravě Zábřehu.


Ostrava uvítá blogerskou konferenci

 

TBEX (The Travel Blog Exchange)  - největší světové shromáždění blogerů, vlogerů, tvůrců obsahu o cestování a profesionálů z oblasti cestovního ruchu aktivních na sociálních médiích, bude poprvé ve své historii probíhat ve střední Evropě. Konference TBEX Europe 2018 se uskuteční od 26. do 28. července 2018 v Ostravě. Více informací naleznete ZDE.

 

 

 

 

 

 

Ostrava umí prezentovat "zelené informace"


Ostrava se drží se svou prezentací informací o životním prostředí mezi městy České republiky na špici. V konkurenci 254 posuzovaných kandidátů získala v soutěži Zelená informacím druhé místo. Rozhodlo originální pojetí webu zdravaova.cz

Soutěž se koná od roku 2010, Ostrava v ní se svou prezentací o životním prostředí uspěla již potřetí. V letech 2014 a 2016 získala 1. místo (právě s přispěním bodového bonusu za meziroční posun v celkovém pořadí).

Těší mě rozhodnutí poroty, kterým potvrdila, že náš přístup k prezentaci jednotlivých témat z oblasti životního prostředí je správný. Na jeden ekoweb jsme umístili všechny informace k životnímu prostředí, které byly dříve roztříštěné v několika internetových prezentacích. Mou prioritou bylo, abychom měli moderní dvojjazyčný responzivní web, na kterém zájemci najdou přehledně zpracované všechny „zelené“ informace. Naše důsledná práce, kterou ocenili porotci, zdaleka nekončí. I dál budeme web aktualizovat a doplňovat o nové podněty. Z toho, že jsme získali nejvyšší bodové ocenění ze všech měst nad pět tisíc obyvatel, mám velkou radost,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Ocenění pro Ostravu komentoval za porotce Miroslav Lupač z Agentury Koniklec: „Webová prezentace Ostravy pozitivně překvapila všechny porotce svým ojedinělým pojetím, které se vymyká ostatním stránkám v republice. Město využilo svůj potenciál a ukázalo, že oprávněně kandiduje na titul Evropské zelené město pro rok 2020. Jen díky bonusům za posun se před Ostravu dostaly Svitavy. Jinak byly stránky odbornou porotou hodnoceny jako nejzdařilejší.“

Cenu za Ostravu převzala náměstkyně primátora Kateřina Šebestová a editor webu zdravaova.cz Michal Gacka.

 

Architektonická soutěž na bytový dům

 

Ostravští radní rozhodli v úterý 9. ledna o vyhlášení veřejné zakázky na autora soutěžního návrhu na novostavbu bytového domu na křížení ulic Kostelní a Biskupská v centru Ostravy.  Lhůta pro podání návrhů je stanovena na středu 7. března do 17 hodin. V dubnu o vítězi veřejné zakázky rozhodnou na základě doporučení soutěžní poroty ostravští radní.

„Ke třem architektonickým soutěžím z loňského roku na Uměleckou ulici, nám. Msgre Šrámka a konverzi bývalých městských jatek hned na začátku roku přidáváme další. Chceme, aby byla současná nevzhledná proluka na historicky cenném místě bývalé středověké městské brány zastavěna architektonicky hodnotným vícepodlažním městským objektem,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura. 

Na výsledek architektonické soutěže naváže zakázka na vypracování projektové dokumentace, jejíž cena by neměla přesáhnout 6 milionů korun bez DPH.

Investorem vlastní stavby bytového domu bude městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, který nás požádal o organizaci architektonické soutěže, se kterou sami nemají dostatek zkušeností. Dojde tak k užitečné synergii v celém procesu přípravy a realizace stavby,“ dodal primátor T. Macura.

Soutěžní porota bude posuzovat jednotlivé návrhy v tomto složení: závislí členové poroty starostka obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová, místostarosta obvodu Dalibor Mouka a vedoucí odboru útvar hlavního architekta Cyril Vltavský a dále nezávislí porotci ostravský architekt Tadeáš Goryczka, architekt z Brna Adam Horák, pražský architekt Tomáš Oth a varšavský architekt Jakub Szczęsny.

 Veškeré informace o soutěži jsou zveřejněny ve Věstníku veřejných zakázek

 

Nejlepší stavba Moravskoslezského kraje

 

Do 15. března 2018 mohou soutěžící přihlásit svá stavební díla a zúčastnit se tak 12. ročníku soutěže o nejlepší stavbu Moravskoslezského kraje.

Každoročními vyhlašovateli této akce jsou Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Obec architektů ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. V předchozích ročnících si ocenění odnesly například Atletická hala v Ostravě-Vítkovicích (Hlavní cena v kategorii Novostavby), dále Bolt Tower (Cena Grand Prix 2015), Víceúčelová hala WERK ARENA v Třinci (Cena Grand Prix 2014) nebo Římskokatolický kostel v Ostravě Zábřehu (Cena Grand Prix 2007) a mnoho dalších.  Více informací naleznou zájemci o přihlášku na stránkách soutěže

 

První nejpokročilejší 3D tiskárna od HP ve střední a východní Evropě je v Ostravě

 

Česko je první zemí střední a východní Evropy, kde se inovativní průmyslová 3D tiskárna Jet Fusion od firmy Hewlett Packard pro rychlé prototypování a sériovou výrobu plastových dílů uplatňuje. Firma ING corporation, která je průkopníkem v oblasti vývoje nových ortotických a protetických zdravotních pomůcek, ji umístila do své moderní provozovny v Moravskoslezském inovačním centru Ostrava. Spolu s firmou Invent Medical připravují novou generaci 3D tištěných zdravotních pomůcek. Navíc se společnost ING corporation rozhodla tuto tiskárnu zpřístupnit formou služby Rapid3D i dalším firmám v České republice.


ING corporation a Invent Medical pracují v Ostravě na ambiciózním plánu: usilují o revoluci části zdravotnictví po celém světě, tím že vyvíjejí novou generaci zdravotních pomůcek zvané ortézy a protézy. Ty se používají po úrazech, operacích, amputacích nebo v případě vrozených vad.

Velká část firem v ortotice a protetice při léčbě pacientů a návrhu pomůcek využívá procesy, které jsou v podstatě stejné již desítky let. To chce Invent Medical změnit. Místo sádrování pacientů a dlouhých výrobních manuálních postupů pracuje tento startup na nových produktech za použití technologií jako je 3D skenování, 3D tisk, výpočtové algoritmy, neuronové sítě, chytré senzory nebo online interaktivní konfigurátory. Nová 3D tiskárna od HP tuto vizi posunuje o velký krok blíže realitě a ostravské firmy chtějí nové 3D tištěné produkty představit na mezinárodním zdravotnickém veletrhu v Německu již v květnu tohoto roku.

 

Pozitivních informací o podnikatelském prostředí v kraji není nikdy dost


V těchto dnech vyšlo úvodní vydání magazínu POSITIVE Business & Style, který je zaměřen převážně na podporu pozitivního vnímání podnikatelského prostředí a stylu života v Moravskoslezském kraji.

První číslo tohoto čtvrtletníku je zaměřeno na inovace, které jsou nejvýznamnějším parametrem rozvoje regionu. Zajímavé čtení o aplikaci moderních technologií v nejrůznějších oblastech naleznete na stránkách magazin.positiv.cz/positiv-businessstyle/