Červenec 2018

Development Newsletter!!! Červenec 2018

Proluka v centru města hledá svého investora

 

Město hledá zájemce o koupi pozemku o velikosti 1400 metrů čtverečních v historickém jádru Ostravy. V sousedství vznikne nový multifunkční dům Nové Lauby. Plocha naproti Divadlu loutek Ostrava zatím slouží jako uzavřené parkoviště. Zájemci mohou své nabídky podávat do konce července.

Detaily

 

 

Městský obvod Ostrava-Hrabová plánuje vytvořit vlastní centrum obce

 

Nepočítáme-li rozsáhlou průmyslovou zónu, skládá se městský obvod Hrabová ze tří částí . Ačkoliv sídliště své náměstí má, jako o centru obce se v tomto případě nedá mluvit. Hrabové zkrátka centrum historicky chybí. A to se má změnit.

Už jen proto, že Hrabová se bude podle předpokladů nadále výrazně rozvíjet. „Podle územních studií může v Hrabové vyrůst až několik set rodinných domů," avizuje starosta Igor Trávníček. „Přibude tedy spousta nových obyvatel, navýší se potřeba kulturního, společenského a sportovního vyžití. Nechceme, aby z nově zastavěných míst byly satelity bez zázemí," myslí starosta na budoucnost.

Nezávazná vizualizace; přesná podoba se tvoří

Nové centrum, pracovním názvem označováno za „nové srdce Hrabové", má vzniknout v místě kolem současného úřadu. Ohraničeno bude ulicemi Paskovskou a Domovskou, kde před více než čtyřiceti lety jezdily tramvaje. Jisté už je, že za úřadem bude stát nová mateřská škola, a v podobě jeho přístavby vyroste i kulturní dům.

Co dalšího vznikne v novém centru Hrabové, které má dnes podobu osamoceného úřadu? To je zatím opředeno rouškou neznáma. Vizualizace je čistě hypotetická; přesná podoba se zatím tvoří.

 

Investoři se nejčastěji poohlížejí po průmyslových pozemcích zejména v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji

 

V roce 2017 agentura CzechInvest přijala 216 poptávek investorů po nemovitostech v České republice. Nejčastěji byly poptávány průmyslové pozemky (47,2 %), dále výrobní haly (43,1 %) a kancelářské prostory (9,7 %). V hledáčku investorů se pravidelně objevuje Moravskoslezský kraj a Ostrava.

Detaily

 

V Mošnově roste jedinečný logistický areál

 

Nové multimodální logistické centrum u ostravského letiště se může stát důležitým překladištěm "nové Hedvábné stezky". Společnost Concens Investments staví ve Strategické průmyslové zóně Mošnov obří areál Ostrava Airport Multimodal Park za několik miliard korun.

První firmou, která veřejně oznámila svůj záměr vstupu jako nájemce do mošnovského multimodálního centra, je jeden z největších přepravců na světě - DB Schenker. 

Výstavba areálu by měla probíhat ve čtyřech etapách. První hala bude hotová letos v září a do konce roku je naplánováno zahájení provozu. Poslední etapa by měla podle plánu skončit v roce 2023.

I když v České republice v posledních letech vzniklo hned několik logistických center, mošnovské bude unikátní. Svou velikostí a především tím, že se tu na jednom místě stýká letecká, železniční i silniční doprava. 

Poloha mošnovského logistického centra navíc zapadá i do projektu "nové Hedvábné stezky". Jde o síť silnic, železnic, přístavů, ropovodů a plynovodů, které mají Číně zjednodušit obchodování s Evropou. Do systému se na starém kontinentu zapojilo celkem šestnáct zemí včetně České republiky. Podle plánu, který čínský prezident Si Ťin-pching zveřejnil v roce 2013, by do nástupce starověkého obchodního propojení mohlo jít až 900 miliard dolarů.

Jak se nakonec projekt nové Hedvábné stezky propojí s mošnovským logistickým parkem, bude jasné za pár let. Zřejmé však je, že skladovací a výrobní haly u ostravského letiště nemusejí být důležité jen pro kraj, ale i pro celou republiku.


Novinky z trhu práce v Ostravě

 

K poslednímu červnu evidoval Úřad práce v Ostravě celkem 13 748 uchazečů o zaměstnání, z toho 6 969 žen. Na jedno volné pracovní místo připadalo 2,2 uchazečů o zaměstnání. Míra nezaměstnanosti v Ostravě dosáhla 5,8%, v Moravskoslezském kraji 4,7% a v České republice 2,9%.

Ve všech 6 okresech kraje byl zaznamenán meziměsíční pokles nezaměstnaných osob. Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázaly 4 okresy, a to Karviná (7,1 %), Ostrava (5,8 %), Bruntál (5,2 %) a Opava (2,9 %).

Křivky nezaměstnanosti se v uplynulém měsíci vyvíjely standardně. Ze strany zaměstnavatelů stále přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických oborech a trh práce ovlivňují též sezónní práce, které jsou v plném proudu. Především ve stavebnictví, v gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, lázeňství či těžbě.


Ostrava žije sportem i kulturou


V Ostravě se stále něco děje. V průběhu roku město hostí řadu významných kulturních i sportovních akcí mezinárodního významu. Minulý měsíc jsme žili 57. ročníkem lehkoatletického mítingu Zlatá tretra Ostrava, závody světového poháru World Inline Cup 2018 či největším beachvolejbalovým turnajem v historii České republiky "Ostrava Beach Open". Těla roztančily "Festival v ulicích" a festival "Beats for Love". A na co se můžete těšit nyní? Populární "Colours of Ostrava" se blíží...

Colours of Ostrava je multižánrový mezinárodní hudební festival každoročně pořádaný od roku 2002 v Ostravě. Od roku 2012 se koná v úchvatném prostředí Dolních Vítkovic - bývalém areálu hutí, dolů a železáren. Zatím poslední, 16. ročník, nabídl přes 350 programových bodů na 21 otevřených i krytých scénách - koncerty, diskuse, divadla, filmy, workshopy i výtvarné aktivity. A letos to nebude jiné. Začíná už ve středu 18. července, nezapomeňte!

 

Sdílená růžová kola se stala fenoménem Ostravy


Systém bikesharingu patří v Ostravě k nejvytíženějším v České republice. Ostraváci si růžová kola zamilovali. Každé kolo si denně v průměru vypůjčí šest cyklistů. V Ostravě existuje 45 míst, kde si mohou zájemci kola půjčit a také vrátit. Cyklisté kola nejčastěji využívají pro krátké přesuny v centru města.

Detaily

 

V jatkách vznikne kulturní centrum

 

Mezinárodní kulturní centrum vznikne v budovách přístavby městských jatek. Po rekonstrukci budou sloužit umělcům a veřejnosti sály pro tanec, přednášky, koncerty, divadlo, prostory pro výtvarné umění a součástí bude i ubytování pro hostující umělce.

Detaily

 

Ostravské nemocnice: perfektní péče, špičkové přístroje

 

Neurochirurgické oddělení Městské nemocnice Ostrava začalo používat nový přístroj Zeiss Kinevo 900 – robotický vizualizační systém, který nahrazuje současný operační mikroskop. Jedná se o v současnosti nejmodernější vizualizační systém na trhu používaný při neurochirurgických operacích, první přístroj tohoto druhu v České republice.

Detaily