Voliči rozdali karty v komunálních volbách

26/9 2022

V průběhu uplynulého víkendu se u volebních uren rozhodovalo o podobě městských a obecních zastupitelstev. Na základě výsledků komunálních voleb následně probíhají jednání o složení radničních koalic. Ostravský magistrát přirozeně není výjimkou.

Voliči rozdali karty v komunálních volbách

Ilustrační foto. Autor: MMO

Voliči ve volebním okresu Ostrava - město (obec Ostrava) vyslali do městského zastupitelstva celkem 55 kandidátů. Kromě toho volili ještě své zástupce v jednotlivých obvodech a ve volebním obvodu Ostrava-město volili nového senátora.

Ve volebním klání o ostravský magistrát zvítězilo hnutí ANO 2011, které získalo 33, 96 % hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu.

Na druhém místě skončila volební koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) se ziskem 14, 32 % hlasů a 9 mandáty.

Následovalo hnutí Ostravak, které dosáhlo na 12, 64 % hlasů, což mu v zastupitelstvu zaručuje 8 mandátů.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie obdrželo 11, 62 % hlasů a 7 zastupitelských křesel.

Celkem 6, 78 % hlasů dali voliči seskupení Starostové pro Ostravu (STAN + nezávislí kandidáti). To stačilo na 4 mandáty.

Dohromady 5, 80 % hlasů a 3 mandáty získali Piráti.

Přes pětiprocentní klauzuli, nutnou ke vstupu do zastupitelstva se dostalo ještě volební uskupení Ostravská levice (KSČM, nezávislí kandidáti). Patří jim 5, 43% procent hlasů a 3 zastupitelská křesla.

Ke komunálním volbám do obce Ostrava přišlo 35, 46 % oprávněných voličů (republikový průměr činil 45, 30 %).

V prvním kole senátních voleb za obvod Ostrava-město uspěli Zdeněk Nytra z volební koalice SPOLU (25, 42 %) a Miroslav Antl, kandidát za hnutí ANO 2011 bez politické příslušnosti (22, 53 %). Tito kandidáti postupují do druhého kola, které se koná 30. 9 a 1. 10. Volební účast dosáhla míry 36, 51 % (republikový průměr byl 42, 65 %).

Níže uvádíme jmenný seznam nově zvolených zastupitelů obce Ostrava (podle pořadí v jakém byli zvoleni):

ANO 2011

Tomáš Macura