Sport bude v letošním roce podpořen významnou částkou

25/1 2023

Značnou částkou podpoří Ostrava sportovní aktivity i v roce 2023. V rámci dotačních programů v oblasti sportu budou letos podpořeny více než dvě stovky projektů, které si rozdělí přes 171 miliónů korun. Město finančně přispěje jak na celoroční činnosti sportovních klubů, tak na sportovní akce i rozšiřování sportovní infrastruktury.

Sport bude v letošním roce podpořen významnou částkou

Ilustrační foto. Autor: Lukáš Kaboň

Zastupitelé města rozhodovali na svém lednovém zasedání o rozdělení finančních prostředků v rámci čtyřech dotačních programů statutárního města Ostravy na rok 2023 - tělovýchova a sport, významné sportovní kluby, sportovní akce a infrastruktura. „Celý proces byl administrován v co možná nejkratším čase, aby sportovní kluby věděly, s jakou částkou mohou pro své projekty v roce 2023 počítat,“ komentoval Jan Dohnal, náměstek primátora.

Dlouhodobým trendem v dotačním procesu je zvyšování míry digitalizace, kluby mohou vyřešit podání žádosti pohodlně prostřednictvím internetu. Celé řízení je maximálně zjednodušeno. Všechny dotační programy jsou sjednoceny ve všeobecných podmínkách i ve struktuře. Nově byla implementována hodnotící kritéria, žadatelé tudíž věděli, jaké jsou parametry pro posouzení předkládaných projektů.

V rámci dotačního programu tělovýchovy a sportu jsou dotace rozdělovány plošně, na základě kapitační platby a velikosti členské základy, přičemž zohledněn byl rovněž počet kvalifikovaných trenérů či akreditace sportovního centra. Programem je podpořeno 119 sportovních organizací celkovou částkou 36,7 miliónů korun. Dotaci získají například tělovýchovné jednoty, ale také handicapovaní sportovci spolku ABAK-počítadlo či lezci z Horo Club Ostrava. V oblasti vrcholového sportu se jedná o podporu skoro osmi tisíc vrcholových sportovců reprezentujících město. Vrcholové kluby jsou hodnoceny stejně dle sportů, jež reprezentují. Podpora v tomto dotačním programu představuje částku přes 117 miliónů korun a podpořen byl například Klub plaveckých sportů Ostrava či oba úspěšné florbalové kluby, a to 1. SC Vítkovice a FBC OSTRAVA. V rámci sportovních akcí se podpora dostane více než padesátce projektů v celkové výši 8,9 miliónů korun. Z dotovaných projektů lze uvést Mistrovství České republiky v latinskoamerických tancích 2023, pořádané Spolkem Taneční klub TREND Ostrava nebo velikonoční basketbalový turnaj Sportovní basketbalové školy Ostrava EASTER TOURNAMENT OSTRAVA 2023. Dotační program sportovní infrastruktury pak podpoří desítku projektů částkou 8,4 milionů korun.

„Město je dlouhodobým, a v některých případech také klíčovým, partnerem sportovních aktivit v Ostravě. V činnosti některých klubů stále vnímáme doznívání negativních důsledků pandemie a také proto je podpora sportu zásadní. Zdravé město tvoří zdraví lidé, a jak víme, pohyb je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Pro dosažení nejlepších výsledků ve sportu musí být realizována jak podpora sportovní činnosti, tak také rozvoj sportovní infrastruktury, a na tento bychom se chtěli dále zaměřit,“ uvedl náměstek primátora Jan Dohnal.

V rámci dotačních programů bude podpořena řada sportovních disciplín, od těch klasických, kterými jsou fotbal, hokej, přes míčové a vodní sporty, atletiku, cyklistiku, judo, krasobruslení, florbal, běh, aerobik, gymnastiku až po tanec či lukostřelbu. Je snad jen málo druhů sportů, které by se v Ostravě nerealizovaly. „A právě proto, že je Ostrava na sport i sportovce tak bohatá, neváhejte a nominujte Sportovce roku 2022,“ uzavírá aktuálně sportovní tématiku Jan Dohnal. Doplňujeme, že aktuální informace k anketě města naleznete na městském webu nebo na www.fajnovysport.cz.