Podoba náměstí Msgre Šrámka se rýsuje

22/6 2017

Nová podoba náměstí Msgre Šrámka, na kterou město vyhlásilo architektonickou soutěž, nabírá zřetelnější obrysy, ale úplně jasno ještě není. Porota sice vybrala 8. června ze dvou desítek došlých projektů vítězný návrh, který potvrdila rada města a 21. června i městské zastupitelstvo, avšak výsledný projekt humanizace náměstí může být přece jen jiný.

Podoba náměstí Msgre Šrámka se rýsuje

Vizualizace náměstí Msgre Šrámka podle vítězného návrhu Martina Surovce a Miroslavy Šešulkové.

„Soutěž byla vyhlášená jako ideová, to znamená, nehledali jsme definitivní podobu náměstí, ale spíše možnosti nového řešení tohoto veřejného prostoru, jeho využití pro občany města, nové řešení organizace dopravy. V podmínkách soutěže rovněž bylo, že autoři mají respektovat dlouhodobý záměr dostavby městského bloku vedle obchodního domu Horník, uvažovaný vjezd do podzemních podlaží pod plánovanou zástavbou pod Masarykovým náměstím, ale také provozní potřeby katedrály Božského Spasitele a Divadla Jiřího Myrona, jehož rekonstrukce bude zahájena ještě letos. Z tohoto pohledu nabízí tři nejlépe hodnocené návrhy zajímavé nápady, které mohou být inspirací pro konečný návrh,“ vysvětlil primátor Tomáš Macura s tím, že si umí představit, že by výsledný projekt kombinoval řešení přejatá z různých návrhů.

Porota označila jako vítězný návrh práci architektů Martina Surovce z Prahy a Miroslavy Šešulkové z Brna. Autoři podle názoru porotců citlivými zásahy dosáhli omezení statické dopravy v místě a vytvoření tří prostorů přiléhajících ke katedrále s vlastní charakteristickou identitou pro každý z nich. Zároveň nalezli vhodné místo pro umístění uměleckého díla, které bude připomínat odkaz monsignora Dr. Jana Šrámka. V jejich návrhu je také parkování podél jednosměrné komunikace a situační řád, který umocňuje důstojnost náměstí, jeho charakter a klid. Zároveň nevylučuje možnost odpočinku nebo kulturní aktivity.