Pasáž Dukla se proměnila v galerii

6/6 2018

V Porubě vznikla v opravené pasáži bývalého kina Dukla nová galerie. Autoři díla představí ve výlohách, v nichž bývaly v minulosti umístěné filmové plakáty. Nápad zřídit v průchodu galerii vznikl díky návrhu v akci Městské zásahy. Zanedbaný průchod se tak proměnil v osvětlený prostor s výtvarnými díly.

Pasáž Dukla se proměnila v galerii

Původně nevzhledný průchod se proměnil v prosvětlenou galerii. Foto: René Stejskal

Pasáž bývalého kina Dukla už není tmavým a zanedbaným průchodem. Po rekonstrukci dostala zcela novou podobu a vznikla v ní Galerie Dukla. Součástí galerie je i boční úzký průchod do  Hlavní třídy, v nichž jsou umístěny dvě kresby a velké fotografie z budování Poruby.

První výstavu v nových prostorách zahájili kurátor Tomáš Knoflíček a pražský výtvarník Jan Pfeiffer. „Jedná se o 16 pláten, dá se říct, že jde o 16 průhledů vytvořených právě pro tento prostor. Použil jsem na plátna grafitový prach. Využil jsem prostorovou animaci. Díky ní vzniká příběh, který se odvíjí prostřednictvím chůze diváka, který rytmem chůze díla propojuje,“ řekl absolvent Akademie výtvarných umění Jan Pfeiffer. Výstava pokračuje i za rohem v menším průchodu k Hlavní třídě, kde dominují fotografie z výstavby Poruby. „Naproti fotografiím jsem umístil dvě kresby. Jsou to stavby věží a reagují na protější snímky,“ dodal umělec. Ocenil, že aktivita týkající se vzniku galerie i jejího zaměření vznikla „odspodu“ a že vedení obvodu se dokázalo obrátit na galeristy, kteří poradili, jak galerii zaměřit. Ta bude prezentovat současné umění. Svou výstavu nazval Jan Pfeiffer Protiváha. Zájemci si ji mohou prohlédnout do 11. září.

Výraznou proměnou prošel i předprostor Dukly, kde vznikla pobytová terasa s netradičním mobiliářem.

Kino Dukla bylo svého času největším a nejpopulárnějším kinem v Porubě. Promítat se v něm začalo v roce 1960 a fungovalo až do roku 2002. Místo bylo oblíbeným cílem Porubanů, po skončení provozu ale pasáže velmi rychle zchátraly. Na tuto skutečnost upozornili Robert Šafarčík a Jaromír Materna, kteří v akci Městské zásahy navrhli proměnu pasáží v galerii. Městský obvod Poruba se nápadu chytil a ve spolupráci s architektem Davidem Kotkem připravil komplexní rekonstrukci obou průchodů a předprostoru. Práce začaly na jaře. Na rekonstrukci spolupracoval obvod se společností Residomo a se finančně se na ní podílelo statutární město Ostrava.