Pamětní deska připomíná odkaz herce Josefa Kobra

22/12 2020

Pamětní desku Josefa Kobra odhalili 21. prosince primátor Tomáš Macura, ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil a hercův syn Tomáš Kobr.

Pamětní deska připomíná odkaz herce Josefa Kobra

Odhalení pamětní desky. Zprava: Tomáš Macura, Jiří Nekvasil a Tomáš Kobr. Foto: Lukáš Kaboň

Pamětní deska zdobí portál domu v Puchmajerově ulici 8, kde herec desítky let žil. Byla instalována u příležitosti 100. výročí narození Josefa Kobra.

„Připomínáme si zde kus kulturní historie Ostravy. Josef Kobr dosáhl mistrovství jako herec i jako konferenciér. Těší mě, že se dnes můžeme setkat s rodinou pana Kobra,“ řekl primátor Tomáš Macura.

„Pamětní deska Josefa Kobra je již čtvrtou v pořadí. Připomínáme tak významné divadelní osobnosti, které spojily svůj život s Ostravou a podstatným způsobem ovlivnily zdejší kulturní život,“ uvedl ředitel divadla Jiří Nekvasil. Autorem pamětní desky je Vladimír Kotek. Desku financovalo město Ostrava.

Stého výročí narození Josefa Kobra si veřejnost připomenula 9. září 2020. Herec, režisér, kabaretní a estrádní komik, konferenciér a moderátor byl díky působení v divadle, Českém rozhlase i České televizi ve své době celorepublikově považován za jednoho z nejpopulárnějších herců. Jen na scéně ostravského divadla ztvárnil přes 200 rolí. Jeho jméno je spjato se souborem operety, kde byl v angažmá od roku 1947 a pak také v letech 1981 až 1987 šéfem. Po Josefu Kobrovi se v této sezóně jmenuje slavnostní sál v Divadle Jiřího Myrona – divadlo v něm instalovalo celosezónní výstavu, která umělce připomíná.

Josef Kobr se narodil 9. září 1920 v Kladně. Po maturitě byl přijat na České vysoké učení technické, ale okupace studia přerušila a Kobr se rozhodl v roce 1940 pro hereckou kariéru, díky čemuž ostravské publikum získalo nezapomenutelnou osobnost hudebního divadla.  Kobr už během roku 1940 cestoval po různých městech republiky se Zdenkou Sulanovou a Rudolfem Hrušínským. Do trvalého usazení v Ostravě vystřídal několik angažmá. Jeho první stálou scénou bylo divadlo Uranie v Praze-Holešovicích. Mezi lety 1943–1947 působil na jevištích v Kladně, Brně a Jablonci nad Nisou. V ostravském divadle pak strávil od roku 1947 téměř půl století a svůj život zasvětil hlavně operetě. Ztvárnil stovky rolí, převládaly ty komické. Mnohokrát operetní inscenace i sám režíroval, několikrát byl i výtvarníkem scény.

Josef Kobr byl jedním z nejpopulárnějších herců své doby, kromě operety působil ostravském divadle také v činohře nebo hrál v muzikálech. Díky svému smyslu pro humor a schopnostem komika je znám také z rozhlasu nebo televizních estrád. „Lehkou múzu“ propagoval po celé republice. Jezdil bavit diváky se svou estrádní skupinou, ve které byl vynikajícím konferenciérem a bavičem. Zemřel v Ostravě po těžké nemoci 10. května 1999 ve věku nedožitých 79 let.