Ostravu navštívili zástupci partnerského města Gaziantep

26/1 2023

Ostrava přivítala delegaci partnerského města Gaziantep, ležícího na jihovýchodě Turecka. Vedení měst si tak připomnělo desáté výročí, které v závěru loňského roku uplynulo od podpisu partnerské smlouvy. Představitele města Gaziantep přijal 26. ledna 2023 primátor Ostravy Tomáš Macura.

Ostravu navštívili zástupci partnerského města Gaziantep

Přijetí delegace z Gaziantepu. Foto: Adolf Horsinka

Město Gaziantep se pyšní historickou rolí významného obchodního centra na trase Hedvábné stezky a titulem jednoho z evropských hlavních měst gastronomie. Slavné je rovněž muzeum Zeugma s překrásnými mozaikami.

Cílem pobytu turecké delegace je též snaha seznámit se s moderní městskou hromadnou dopravou, zejména s případným využitím autobusů na vodíkový pohon, a předpokládáme, že tato návštěva povede k dalšímu vzájemnému rozvoji spolupráce například v oblasti kultury, sportu, gastronomie, městské hromadné dopravy i obchodu,“ konstatoval Tomáš Macura, primátor města.

V uplynulých letech se uskutečnily vzájemné kontakty partnerských měst v oblasti kultury a hospodářství, zástupce Gaziantepu přivítalo město opakovaně. Ostrava poskytla Gaziantepu v roce 2016 finanční dar ve výši 300 tisíc korun ke krytí nákladů spojených s péčí o děti syrských uprchlíků.

Představitelé města Gaziantep si v průběhu dvoudenního programu prohlédnou Integrované bezpečnostní centrum Moravskoslezského kraje a areál Dolní oblasti Vítkovice. Delegace obdivovala i krásu města z nejvyšší radniční věže v zemi. Zástupci partnerského města se v rámci jednání seznámí s projekty Ostravy i projekty Dopravního podniku Ostrava.

Odpoledne 26. ledna 2023 se ve foyer Nové radnice uskuteční vernisáž fotografií přibližujících zajímavosti Gaziantepu, za kterými míří turisté z různých koutů světa. Náleží mezi ně jistě Muzeum mozaik Zeugma, Gaziantepský hrad, Skanzen Yesemek, Rumkale, Gaziantepská botanická zahrada, turecké lázně v Gaziantepu či vodní nádrž Alleben. Výjimečná je i gaziantepská kuchyně, zahrnujících zhruba pět set jídel, město Gaziantep bylo v roce 2015 zařazeno do Sítě kreativních měst UNESCO v oblasti gastronomie. Výstava potrvá do konce února. Více o partnerském městě také v odkazu https://www.youtube.com/watch?v=11Y1_YlLnz8.

Ostrava má 12 partnerských měst, nejstarší spolupráce je z roku 1957, kdy byla podepsána partnerská smlouva s britským městem Coventry. Nejkratší spolupráce s městem Shreveport se datuje od roku 2015.