Ostrava si připomene výročí svého osvobození a oběti druhé světové války

21/4 2023

V pátek 28. dubna se od 10 hodin koná v  kostele svatého Václava v Kostelní ulici děkovná ekumenická bohoslužba, připomínající výročí osvobození města a konec druhé světové války. Pietním aktem můžeme všichni společně uctít památku obětí okupace a vzdát dík těm, kdo se na osvobození města podíleli.

Ostrava si připomene výročí svého osvobození a oběti druhé světové války

Loňská ekumenická mše k výročí osvobození Ostravy. Foto: Jiří Zerzoň

Bohoslužba proběhne za účasti představitelů církví, Armády České republiky a statutárního města Ostrava. Hudební program zajistí Janáčkova filharmonie Ostrava a komorní sbor duchovní hudby Ensemble Versus.

Události, které se odehrály bezmála před 80 lety stály jen Ostravu 9 tisíc životů a značné materiální škody. O tom,  že válečná zkáza nepředstavuje pouze uzavřenou historickou kapitolu nás mohou přesvědčit události na Ukrajině, napadené silami Ruské federace.

Ostrava si památku hrdinů a zároveň strašlivé dějinné memento připomíná každým rokem. Současné okolnosti neumožňují konání tradičního vzpomínkového setkání u Památníku Rudé armády v Komenského sadech. To bylo již podruhé nahrazeno právě ekumenickou bohoslužbou.

To samozřejmě nebrání tomu, aby kdokoliv v den výročí osvobození města Ostravy přišel položením květiny k památníku individuálně uctít památku těch, kteří položili svůj život za naši svobodu. My tak rozhodně učiníme.