Ostrava se účastnila Evropského týdne mobility

18/9 2023

Rovněž v letošním roce se Ostrava přidala k městům, zapojeným do Evropského týdne mobility. Jeho letošní ročník se nesl ve znamení hesla „Neplýtvej energií“. Zmíněným mottem i svou náplní akce reagovala na nárůst cen energií, problematiku takzvané energetické chudoby a také negativních dopadů vysoké spotřeby energií na životní prostředí. Jako její součást opakovaně probíhal i projekt „Pěšky do školy.“

Ostrava se účastnila Evropského týdne mobility

Pěšky do školy. Anebo klidně na koloběžce! Foto: Lukáš Kaboň

Evropský týden mobility je iniciativa Evropské komise na podporu udržitelné mobility a pravidelně se koná třetí týden v září. Vyvrcholením je pak mezinárodní Den bez aut, který vždy připadá na 22. září.

K poznání prospěšnosti pohybu a vztahu k přírodě se žáky snaží vést také ostravské školy. Právě dětem školou povinným je určen zmíněný celostátní projekt „Pěšky do školy“. Jeho cílem je zvýšit počet školáků, kteří pravidelně docházejí na vyučování pěšky. Tím se snižuje dopravní zátěž před školami, a naopak zvyšuje bezpečnost a plynulost dopravní situace ve městě. Důležitým prvkem akce je zvyšování povědomí o bezpečnosti chodců.

Mezi děti ze Základní a mateřské školy Ostrčilova se vmísila také náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová: Poprvé se Ostrava zapojila do projektu Pěšky do školy v roce 2019, kdy se zúčastnily tři školy, stejně jako v následujícím roce 2020. Jsem velmi ráda, že od roku 2021 počet zúčastněných škol ve městě významně stoupl na 16 škol až k loňským a letošním 21 školám. Děkuji všem, kteří se do projektu zapojili. Návyky ke zdravému životnímu stylu u dětí podporujeme dlouhodobě, město přispělo i na zakoupení cykloboxů u škol,“ zhodnotila spokojeně.

Aktuální počet 21 zapojených ostravských škol je po Praze druhý největší v celé České republice.

O Evropském týdnu mobility podrobněji ZDE.

Podrobnosti o akci Pěšky do školy jsou k dispozici ZDE.