Letní shakespearovské slavnosti začaly!

23/7 2015

Slezskoostravský hrad ožil 22. července skvostnými dialogy Shakespearových děl v neméně skvělém překladu Martina Hilského. Letní slavnosti, které slavnostně zahájil primátor Tomáš Macura, jsou letos bohatší o nové nastudování Romea a Julie režijní dvojice SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský – v hlavních rolích s Terezou Voříškovou a Janem Sklenářem.

Letní shakespearovské slavnosti začaly!

Festival zahájilo pražské nastudování Shakespearovy komedie Mnoho povyku pro nic. Foto: Jiří Zerzoň

Z loňského repertoáru zůstává ostravské nastudování Jak se vám líbí s M. Holým, S. Šárským, M. Čapkou a dalšími. Mnoho povyku pro nic v režii J. Menzla zůstává v repertoáru stejně jako nastudování komedie Sen noci svatojánské již zmíněné dvojice ,SKUTR‘. Naposled se odehrají představení Zkrocení zlé ženy s T. Vilhelmovou, V. Dykem a dalšími populárními hvězdami. Z Bratislavy do Ostravy zavítá inscenace Večer Tříkrálový aneb Co jen  chcete maďarské režisérky Enikö Eszényi. Informace o prodeji a celém programu na www.shakespeareova.cz nebo www.ticketportal.cz. Vždy několik vstupenek na daný večer lze zakoupit přímo před představením.

Shakespearovský festival se koná v Ostravě už poosmé, jen loni představení navštívilo okolo 15 300 diváků a stejně jako loni je v nabídce 18 představení se šesti tituly.

Na pravidla festivalu jsou již diváci zvyklí. Je dobré připomenout, že není vhodné se oblékat stejným způsobem jako do divadla, je vhodné si vzít i něco teplého – večer se skoro vždy ochladí. Deky a repelenty jsou pro diváky k dispozici zdarma, pláštěnku je možné si na hradě přikoupit za malý poplatek. Vstup na hrad je otevřen vždy hodinu před představením, které začíná v 20.30, nicméně vstup do hlediště se zpravidla otvírá až v 8.00 hodin, protože na jevišti se pracuje. V případě zrušení představení se vrací vstupné v místě zakoupení, pokud ale bylo z představení odehráno více jak 60 minut, vstupné se nevrací. Parkování je možné u hradu, ale kapacity nestačí a proto doporučujeme divákům, aby zaparkovali na parkovišti výstaviště Černá louka a došli na hrad přes lávku pěšky.