Grossmannovu vilu čeká rekonstrukce

12/1 2017

Památkově chráněnou Grossmannovu vilu čeká rozsáhlá rekonstrukce.  Objekt, který byl naposledy využíván jako školní družina, se promění v ubytovací zařízení pro významné hosty. „Projektová dokumentace by měla být hotova do půl roku a rekonstrukce začne v roce 2018,“ řekl primátor Tomáš Macura. 

Grossmannovu vilu čeká rekonstrukce

Grossmannova vila. foto: Lukáš Kaboň

Vila z roku 1923 v ulici Na Zapadlém v těsném sousedství krajského úřadu byla rodinným sídlem architekta a stavitele Františka Grossmanna. „Město se v minulosti snažilo vilu několikrát neúspěšně prodat. Nyní jsme rozhodli, že ji využijeme jako místo pro jednání a také pro ubytování významných návštěv města a kraje,“ uvedl Tomáš Macura. Právě s krajem chce primátor jednat o dalším využití vily a dohodnout se na společném projektu.

Město vyhlásilo veřejnou zakázku na vypracování projektových dokumentací. Ty by měly být hotovy do poloviny letošního roku. „Poté vyhlásíme výběrové řízení na zhotovitele stavby. Vlastní rekonstrukce by mohla začít v roce 2018,“ předpokládá primátor. Náklady na rekonstrukci vily se budou pohybovat kolem 40 milionů korun.  

Architekt František Grossmann pocházel z Pustějova ve Slezsku. Do roku 1906 působil jako stavitel ve Frýdku. Poté v Moravské Ostravě založil s mladým architektem Františkem Fialou firmu Grossmann & Fiala, která se zabývala projektováním a stavební činností. Firma stavebně dokončila např. kostel Panny Marie Královny v Mariánských Horách v roce 1907, dům katolických tovaryšů v Přívozské ulici, podílela se na přestavbě dolu Zárubek a výstavbě nové administrativní budovy dolu Michal v Michálkovicích. Po roce 1918 firma zcela přešla na Františka Grossmanna. Již v roce 1918 vznikly plány na jeho rodinnou vilu, kterou postavil v roce 1923.

Koncem 20. let minulého století se Grossmannova firma dostala do finančních potíží a tahanice s věřiteli vyústily v roce 1933 sebevraždou Františka Grossmanna a jeho manželky. Po druhé světové válce byla ve vile umístěna mateřská škola, později až do roku 2005 v ní působila školní družina. I přes dílčí vnitřní úpravy zůstala zachována větší část původního interiéru.