Dvoupatrové autobusy budou atrakcí

17/5 2019

Turistickou atrakcí Ostravy se už v příštím roce mají stát dva dvoupatrové autobusy s ekologickým pohonem, které budou vozit návštěvníky Ostravy z Dolní oblasti Vítkovice do zoologické zahrady a zpět.

Dvoupatrové autobusy budou atrakcí

Dvoupatrové autobusy v Londýně. Zdroj: Pixabay

Po předchozích dvou nezdarech, kdy se do výběrového řízení nepřihlásil žádný zájemce, jsou v soutěži na dodávku doubledeckerů dva uchazeči. 

„Dopravní podnik zatím doubledeckery soutěžil dvakrát a ani jednou neuspěl. Teď při třetím výběrovém řízení nám přišly dvě nabídky, které se v tuto chvíli zkoumají, jestli vyhovují zadání," uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

V obou případech se jedná o zahraniční zájemce. „Mám naději, že ty dvě nabídky vyhoví. Autobus je vlastně dělaný na míru pro Ostravu, to není něco, co by někde sjíždělo z pásů, takže dodávka by pravděpodobně byla až začátkem roku 2020. Navíc požadujeme nízkoemisní nebo bezemisní vozidlo, tedy CNG nebo elektrobus nebo nějaký hybrid, tedy kombinace obojího, a to bylo tou největší překážkou v tom, abychom nějaké nabídky dostali," dodal primátor Macura.

Předpoklad je, že turisté, kteří přijíždějí do Ostravy, zaparkují v Dolní oblasti Vítkovice, kde si mohou prohlédnout industriální památky. Poté nasednou do autobusu, který je doveze do Zoologické zahrady Ostrava. Kromě toho, že projížďka dvoupatrovým autobusem bude pro turisty atrakcí, linka odlehčí přeplněným parkovištím u zoo tím, že část návštěvníků zaparkuje v Dolní oblasti, v níž je dostatek parkovacích ploch.