Co bude s prolukou na Masarykově náměstí?

21/2 2019

Shora vypadá jako zakulacené písmeno X v trávě a křovinách. Řeč je o nevzhledné proluce vedle Masarykova náměstí v centru Ostravy. Město nyní ve spolupráci s městským obvodem Moravská Ostrava a Přívoz hledá dočasné řešení tohoto prostoru. Zhruba do pěti až deseti let by pak měla být proluka finálně zastavěna.

Co bude s prolukou na Masarykově náměstí?

Pokud na místě není kluziště nebo písečná plocha (na snímku), je prostor vedle náměstí nevzhledný a nevyužitý. Foto: Lukáš Kaboň.

Zatravněná plocha by měla po úpravách umožnit pořádání kulturních akcí a menších výstav. Město plánuje proluku v budoucnu zastavět, zatím se však nepodařilo vyřešit komplikované majetkové vztahy, související s daným místem. „Než dojde k zastavění proluky, rádi bychom tento prostor zkultivovali tak, aby mohl nabízet různé funkce, například konání malých koncertů či různých debat," uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

S přípravami proměny vzhledu místa může pomoci i veřejnost. Město připravilo veřejnou debatu, která se bude konat 25. února od 18 hodin ve Staré Aréně. Zástupci města i městského obvodu budou diskutovat na téma využití lokality nejenom s veřejností, ale i s odborníky. Místo by i nadále mělo být možné využívat k některým sezonním akcím, jako je například letní písečná plocha či zimní kluziště.

Architektonickou studii místa už pro město zpracovává architekt Ondřej Vysloužil a měla by být hotová do konce dubna s přihlédnutím k názorům veřejnosti i provozovatelů přilehlých podniků. Prostor se začne upravovat nejdříve v příštím roce a město předpokládá náklady v řádech milionů korun.

Událost na facebookovém profilu zde.