Bezpečnostní chodítka pro děti z mateřských škol

23/12 2011

Odbor dopravy Magistrátu města Ostrava prostřednictvím své pracovní skupiny Aktiv města Ostravy pro BESIP v závěru roku zakoupil tři bezpečnostní chodítka WALKODILE® určená pro vycházky dětí z mateřských škol. Ve čtvrtek 22. prosince vedoucí odboru Břetislav Glumbík vylosoval dvě první mateřské školy, které dostanou chodítka na půl roku zapůjčena k vyzkoušení.

Bezpečnostní chodítka pro děti z mateřských škol

K foto: Bezpečnostní chodítko pro malé děti

Třetí chodítko bude zapůjčeno na MŠ Ukrajinská v Porubě, kde na tamním dětském dopravním hřišti probíhá pro velké množství dalších školek ukázka dopravní výuky a správného chování v silničním provozu.

Do losování byly zařazeny mateřské školy, které projevily zvýšený zájem o dopravní výchovu a zúčastnily se listopadového Semináře pro metodiky dopravní výchovy na MŠ. Prvními, kdo si budou moci chodítko vyzkoušet, jsou děti z MŠ na ul. Osvobození ve Vřesině a MŠ Ostrava – Stará Bělá.

Zakoupené chodítko WALKODILE ® je určené pro skupinu šesti dětí a skládá se z tzv. „flexibilní páteře“, na které kromě držátek pro děti je systém pro připojení reflexivního postroje, který má každé dítě na sobě. Díky připnutí postroje s dítětem k páteři nemůže dojít k fatálním následkům zkratkovitého jednání dítěte, když např. uvidí na druhé straně ulice maminku a chtělo by se za ní bez rozmyslu rozběhnout. Postroj dítě nijak neomezuje v pohybu, takže po příchodu na hřiště či do parku si ho dítě může nechat na sobě a jen ho paní učitelka odepne z „páteře“. Dítě v chodítku je více nezávislé, protože se nemusí držet za ruce s druhým dítětem, ale na druhou stranu se musí naučit pracovat ve skupině, protože tak to chůze v chodítku vyžaduje.